Rada zbada potrzeby i opinie organizacji

Czytaj dalej
Fot. Natalia Dyjas
Natalia Dyjas

Rada zbada potrzeby i opinie organizacji

Natalia Dyjas

- Szukamy powodu, dlaczego odzew lokalnych organizacji jest tak mały - mówił podczas konferencji prasowej Tomasz Lehman.

Zielonogórska Rady Działalności Pożytku Publicznego zbada opinię i potrzeby lokalnych organizacji. W środę, 6 lipca, ruszyło ankietowanie stowarzyszeń. Rada powstała 7 kwietnia 2016 roku, a jej podstawowym zadaniem jest wyrażanie opinii m.in. o projektach dotyczących działalności pożytku publicznego.

Rada, składająca się z trzynastu członków: reprezentantów organizacji pozarządowych, radnych i przedstawicieli miasta, ma być głosem pośredniczącym, pomiędzy lokalnymi stowarzyszeniami a władzami Zielonej Góry. Kadencja rady jest trzyletnia, a jej przewodniczącym został Tomasz Lehman z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Rada spotyka się co miesiąc. Do tej pory członkom rady udało się zaopiniować uchwały, stworzyć regulamin i cele działań.

- Tworzymy podwaliny pod działanie kolejnych takich rad - informował przewodniczący Lehman. Środowa konferencja prasowa zainicjowała ankietyzację zielonogórskich stowarzyszeń. Do września zostaną zbadane opinie i potrzeby lokalnych organizacji, tak, by współpraca pomiędzy stowarzyszeniami, a miastem przebiegała sprawniej. Wiele organizacji funkcjonuje we własnym zakresie, nie korzystając ze wsparcie miasta, nie wiadomo więc ile realnie takich stowarzyszeń działa i istnieje oraz z jakimi problemami musi się zmagać. Ankiety mają tę sytuację zmienić i dać realny obraz działalności lokalnych stowarzyszeń. Organizacje będą mogły ocenić współpracę z miastem, działania Zielonej Góry jako partnera organizacji pozarządowych czy wskazać realne problemy, z którymi muszą się borykać na co dzień

Zielonogórska Rada Działalności Pożytku Publicznego działa w mieście od 7 kwietnia 2016 roku. Teraz, za pomocą ankiet, chce poznać opinie i potrzeby
Natalia Dyjas Zielonogórska Rada Działalności Pożytku Publicznego działa w mieście od 7 kwietnia 2016 roku. Teraz, za pomocą ankiet, chce poznać opinie i potrzeby lokalnych organizacji pozarządowych.

- Wyniki ankiet, a zakładamy, że powstanie ich minimum 100, zostaną przekazane do prezydenta Zielonej Góry oraz do rady miasta - mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący Tomasz Lehman. To podstawowe cele rady na najbliższe miesiące. Ale jej członkowie pragną zająć się nie tylko wyrażaniem i zbieraniem opinii. Jak mówiła Bożena Ronowicz, członkini rady: - Chcemy się też zająć problemem transparentności dotacji, które płyną z samorządów. Niektóre środki idą poza konkursami, a informacje na ten temat nie są podawane do publicznej wiadomości. Pragniemy to zmienić. Ankiety, będą dostępne w internecie, a także zostaną zebrane osobiście przez członków rady podczas indywidualnych spotkań i publicznych wydarzeń. Wyniki ankiet oraz zebrane dane rada przedstawi w formie raportu jesienią tego roku.

Wyraź swoją opinię

Zielonogórska Rada Działalności Pożytku Publicznego zachęca zielonogórskie organizacje pozarządowe do wyrażania swoich opinii i potrzeb w ankiecie.
Stowarzyszenia i organizacje znajdą ankietę do wypełnienia na stronie: www.tkopd.pl, www.lsps.org.pl oraz na stronie Facebookowej Zielonogórskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Odpowiedzi można wysyłać do 4 września. Głos lokalnych organizacji i stowarzyszeń umożliwi poznanie opinii, potrzeb oraz wskaże kierunki działania zielonogórskiej rady.

Autor: Natalia Dyjas

Natalia Dyjas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.