Czesław Wachnik

Radny: strefa kwitnie, daje ludziom pracę

Szef rady Tomasz Olesiak: - Już mamy ładną strefę przemysłową. Fot. C.Wachnik Szef rady Tomasz Olesiak: - Już mamy ładną strefę przemysłową.
Czesław Wachnik

W Świebodzinie będą kolejne miejsca pracy. Ale dopiero za rok. Właśnie została sprzedana działka. Powstanie tu m.in. duży market.

Miasto stoi przed kolejną szansą, powstaną bowiem miejsca pracy. Otóż sprzedało ono wrocławskiej spółce ASB działkę o powierzchni 2,5 ha za 4,3 mln zł. Grunt znajduje się za tzw. spinką, między Sule-chowską a Łużycką, tuż obok hali Recaro. Miasto ma zapewne duże powody do zadowolenia. Cena wywoławcza wynosiła 2,5 mln zł, dotychczas ogłaszano kilka przetargów, ale żaden nie doszedł do skutku. Dopiero ten ostatni. Być może jeszcze w styczniu nastąpi podpisanie umowy notarialnej.

Wspomniane 4,3 mln zł to duży zastrzyk pieniędzy dla gminnej kasy. Ale jest jeszcze drugi, równie ważny aspekt tej transakcji. Otóż jak nas poinformował wiceburmistrz Krzysztof Tomalak, zgodnie z planem miejscowego zagospodarowania działka jest przeznaczona na usługi i produkcję, z dopuszczeniem budowy hali handlowej powyżej 2 tys. mkw.

Będzie nowy market i strefa przemysłowa

- W rozmowie z nami przedstawiciele firmy nie ukrywali, że będą chcieli zainwestować nie tylko w budowę dużego sklepu, typu market, ale też pomieszczenia dla szeroko pojętych usług. To zaś oznacza zatrudnienie minimum kilkudziesięciu osób. Jednak szczegółów nie chciano nam zdradzić - tłumaczył wiceburmistrz.
My też wczoraj próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami firmy. Niestety bezskutecznie. Dowiedzieliśmy się jedynie, że ASB, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zajmuje inwestycjami budowlanymi.

Inwestycję rozpoczną jeszcze w tym roku

Czy pierwsze prace mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku? - To raczej mało prawdopodobne - powiedział nam Krzysztof Tomalak. - Przedstawiciele firmy już poprosili nas o zmiany dotyczące dojazdu, czyli chcieliby zmiany sieć dróg. Konieczne jest też przeniesienie linii energetycznej, która przechodzi przez środek działki. Dlatego jeśli nawet sprawy budowlane mogłyby się rozpocząć w tym roku, to firmy zaczną przyjmować pracowników w 2017 roku.

To kolejny sukces gminy. - Już dziś bezrobocie należy do najniższych w regionie i wynosi 8,8 proc. Na dodatek wiele spółek musi dowozić pracowników z okolicy - dodał wiceburmistrz.

Przewodniczący rady gminy Tomasz Olesiak powiedział nam: - W ostatnich latach zainwestowaliśmy za spinką wiele milionów złotych, wybudowaliśmy drogi, oświetlenie i teraz będziemy zbierać owoce. Nie chciałbym być złośliwy, ale wielu nam zarzucało, że inwestujemy w puste pola i tym samym tracimy pieniądze. Teraz mamy tam Recaro, działkę kupiło Kico i kilka innych firm. A ostatnio spółka z Wrocławia. Inne firmy zapowiedziały, że będą inwestować. Szykuje się naprawdę interesująca strefa przemysłowo - handlowa, gdzie zatrudnienie znajdzie wiele osób. Zresztą już tam sporo pracuje w Recaro.
Z nadzieją na powstającą strefę patrzy także handlowiec Roman Kraszek. - Jestem jeszcze młody i nie chciałbym do końca życia pracować w sklepie. Dlatego, kiedy tylko pojawią się możliwości, będę szukał w strefie nowej pracy. Szkoda tylko, że trzeba nieco poczeka

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.