Rafał Janda z Rzeszowa ma wyjątkowe hobby; opisuje historię olimpiad oraz piłkarskich mistrzostw świata i Europy

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marek Bluj

Rafał Janda z Rzeszowa ma wyjątkowe hobby; opisuje historię olimpiad oraz piłkarskich mistrzostw świata i Europy

Marek Bluj

Drugiego takiego pasjonata sportu jak Rafał Janda z Rzeszowa trudno znaleźć nie tylko w Europie, ale pewnie w świecie. Napisał 20 tomów historii mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej oraz zimowych i letnich igrzysk olimpijskich. To prawdziwe perełki. Przygotowywał się już do opisywania Euro 2020 i Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Pandemia koronawirusa niestety odłożyła te plany

Rafał Janda pracuje w Pratt & Whitney Rzeszów jako mistrz. Od dzieciństwa interesuje się sportem; praktycznie wszystkimi dyscyplinami olimpijskimi - letnimi i zimowymi. Pierwsza i najważniejsza była jednak piłka nożna. Jako junior grał w Głogovii; zapewne grałby dalej, ale przytrafiła mu się kontuzja.

Babcia kupowała mu gazety, a on kupił sobie zeszyt

- Wówczas zająłem się spisywaniem wyników meczów, następnie całych imprez, składów drużyn, strzelców bramek, zbieraniem zdjęć. Coraz bardziej mnie to zajęcie wciągało. Kupiłem sobie zeszyt, który szybko się zapełnił. W 1990 roku piłkarskie mistrzostwa świata odbywały się we Włoszech. Miałem już wcześniej przygotowanych kilka zeszytów, które służyły mi jako kroniki. Babcia kupowała mi gazety, spisywałem z nich wyniki, wycinałem zdjęcia i wklejałem do zeszytów. Oczywiście, oglądałem mecze w telewizji i także robiłem sobie notatki - wspomina początki swojej pasji.

W dalszej części artykułu m.in.:

Ile napisał pan do tej pory książek - kronik? - Zebrało się chyba dwadzieścia. Mam je podzielone na igrzyska olimpijskie oraz piłkarskie mistrzostwa świata i Europy. Z mistrzostw świata dwa tomy obejmują mundiale do 1998 roku. Jeden kończy się na 1978 roku, a drugi opisuje okres od 1982 do 1994 roku. Wynika to z tego, że dostęp do materiałów i zdjęć do tych początkowych mundiali jest mocno ograniczony, jak również nie było tylu meczów. Natomiast każdemu kolejnemu - 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018-  poświęcona jest odrębna kronika.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Bluj

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.