Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest bezpieczne

Czytaj dalej
Fot. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Urszula Sobol

Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest bezpieczne

Urszula Sobol

Rozmowa z Rafałem Śliżem, rzecznikiem prasowym Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie o rejestracji i szczepieniu przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Od kilku dni trwa rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. W jaki sposób możemy to zrobić, aby umówić nasze dziecko na szczepienie?

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat odbywają się od 16 grudnia w punktach szczepień, które udostępnią w systemie e-rejestracji wolne terminy szczepień dla dzieci z kwalifikacją lekarską. Udostępnianie tych terminów realizowane jest na bieżąco indywidualnie przez każdy punkt szczepień.

Skierowanie na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest wystawiane automatycznie. Co to oznacza?

Skierowanie jest wystawiane automatycznie przez system od 12 grudnia 2021 roku, w momencie ukończenia przez dziecko 5 lat. Jeśli nasze dziecko nie ma automatycznie wystawionego e-skierowania przez system, lekarz w punkcie szczepień może również wystawić e-skierowanie pod warunkiem, że dziecko skończyło 5 lat. Warto pamiętać o dwóch kwestiach. W punkcie szczepień, kwalifikacji dziecka może dokonać wyłącznie lekarz. Ponadto, informacje o tym, w którym punkcie jest możliwe zaszczepienie dziecka, rodzin może uzyskać na trzy sposoby.

Czyli?

Najprostszy to skorzystanie z bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii 989. Konsultanci pomogą wybrać miejsce i godzinę szczepienia, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Warto wiedzieć, że najwięcej osób korzysta z jej pomocy w godzinach od 8 rano do godziny 13. Gdy czas oczekiwania na połączenie się wydłuża, warto spróbować poza tymi godzinami. Drugi sposób to system e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl. Rejestrując dziecko pamiętajmy, aby nie robić tego z poziomu własnego Internetowego Konta Pacjenta, lecz korzystając z uproszczonej procedury bez profilu zaufanego. Trzeci sposób to wysłanie sms o treści SzczepimySie na numer 880 333 333 lub 664 908 556.

Te możliwości są identyczne jak sposoby rejestracji osób pełnoletnich?

Tak, jedyna różnica polega dokonywaniu kwalifikacji do szczepienia przez lekarza w przypadku dzieci zarówno z przedziału 5-11 lat jak i 12-15 lat.

Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest bezpieczne
Archiwum NFZ Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Czyli szczepienie dziecka odbywa się zawsze pod nadzorem lekarza?

Tak. Szczepienie dziecka odbywa się zawsze pod nadzorem i kwalifikacją lekarza. Samo szczepienie przebiega szybko, lecz jeśli cokolwiek w stanie zdrowia dziecka wzbudza wątpliwość rodziców, o sprawie tej powinni poinformować lekarza kwalifikującego do szczepienia. Dotyczy to zarówno stanu zdrowia, jak i informacji o przyjmowanych obecnie lekach, lub takich które nasze dziecko planuje w niedalekiej przyszłości przyjąć. Nie zatajajmy żadnych informacji w trakcie kwalifikacji oraz nie lekceważmy odczekania 15 minut po szczepieniu.

A jaką szczepionką są szczepione dzieci?

Szczepienie będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej - 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10 dawkowej). Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni między dawkami.

Badania potwierdziły, że szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby...

Proces szczepień został uruchomiony po pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA). Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które świadczą o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.