Paulina Błaszkiewicz

Raka łatwiej pokonać w grupie

Amazonki poświęcają czas nie tylko na poważne rozmowy o chorobie, ale i wspólną zabawę, która jest potrzebna Fot. Archiwum Stowarzyszenia Amazonek Amazonki poświęcają czas nie tylko na poważne rozmowy o chorobie, ale i wspólną zabawę, która jest potrzebna
Paulina Błaszkiewicz

Październik od wielu lat nazywany jest miesiącem walki z rakiem piersi. Toruńskie „Amazonki” od 25 lat stanowią grupę wsparcia dla kobiet.

Amazonki w mitologii greckiej oznaczały naród lub plemię wojowniczych kobiet. Nikogo nie powinno więc dziwić, że z taką nazwą postanowiły się identyfikować również kobiety w Polsce, którym przyszło się zmierzyć z rakiem piersi - jednym z najczęstszych i najgroźniejszych kobiecych nowotworów.

Ja i dziewięćdziesiąt innych kobiet, które są w toruńskim stowarzyszeniu „Amazonek”, wierzymy, że siła jest w grupie.

Tak jak w innych typach raka, rak piersi, jeśli jest wcześnie wykryty, jest wyleczalny, ale duże znaczenie w walce z chorobą ma też grupa wsparcia.

- Choroba jest tym, co nas łączy, bo wszystkie musiałyśmy się z nią zmierzyć. Rozumiem jednak, że są panie, które przeszły mastektomię i nie chcą się z nami identyfikować. Wszystko zależy od naszych potrzeb i charakteru. Ja i dziewięćdziesiąt innych kobiet, które są w toruńskim stowarzyszeniu „Amazonek”, wierzymy, że siła jest w grupie - mówi Bożena Błaszkiewicz, prezes Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”, które istnieje od 1992 roku.

Pani Bożena trafiła do niego kilka lat później, gdy w 1998 roku sama zachorowała. Wtedy też zauważyła, że liczba kobiet chorych na raka piersi się zwiększa, a grupy wsparcia, składające się z osób doświadczonych tą chorobą, są bardzo ważne. Kobiety, które tworzą stowarzyszenie „Amazonek”, swoim przykładem dają innym nadzieję na wyzdrowienie.

Powinno się edukować kobiety, że piersi trzeba badać w każdym wieku, a badanie USG, które też może wykryć zmiany nowotworowe, powinno być finansowane dla młodszych kobiet.

W toruńskiej grupie są panie, które są w nim od samego początku, czyli od 25 lat, ale są też młodsze kobiety, które „nie powinny zachorować”.

- W naszym stowarzyszeniu panie są w wieku od 30 do 98 lat. Drażni nas to, gdy mówi się o tym, że z bezpłatnego badania mammograficznego w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Rak piersi może się pojawić wcześniej. Powinno się edukować kobiety, że piersi trzeba badać w każdym wieku, a badanie USG, które też może wykryć zmiany nowotworowe, powinno być finansowane dla młodszych kobiet - mówiła Bożena Błaszkiewicz na łamach „Nowości”.

„Amazonki” nie tylko edukują i pomagają innym kobietom. Razem potrafią się bawić i cieszyć każdą chwilą, o czym przekonają wszystkich podczas swojego sobotniego jubileuszu w MDK-u.

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.