Ratownicy w Zielonej Górze mają dość

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Ratownicy w Zielonej Górze mają dość

Leszek Kalinowski

Lekarze i pielęgniarki zamiast zajmować się poważnie chorymi, muszą badać, przebierać pijanego mężczyznę, który regularnie pojawia się na SORze.

Jeden z bezdomnych regularnie paraliżuje pracę służb ratowniczych w mieście. Najpierw żebrze na starówce, potem kupuje i pije alkohol, kładzie się na ulicy i testuje wrażliwość mieszkańców. Pogotowie ratunkowe wyjeżdżało do niego oficjalnie już 31 razy (wyjazdów było więcej, ale część zespołów traktuję mężczyznę jako pacjenta o nieustalonej tożsamości). Bywa odwożony do izby wytrzeźwień, ale jest odsyłany, bo ma zwykle od 3 do 5 promila alkoholu we krwi, a to już zagrożenie życia.

- Co drugi dzień trafia on na szpitalny oddział ratunkowy, z którego ucieka, jak się wyśpi - mówi radny, lekarz SOR Robert Górski. - Na SOR-ze jest on agresywny, obraża personel i innych pacjentów, straszy dzieci, przywożone z wypadków. Personel zamiast zajmować się poważnie chorymi, musi go zbadać, pobrać krew, umyć, przebrać. W końcu dojdzie do sytuacji, że zabraknie karetki do wypadku.

R. Górski apeluje do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i wszczęcie procedury ubezwłasnowolnienia i umieszczenia w zakładzie opiekuńczym kłopotliwego mężczyzny. Obie instytucje jednak nie mają takich kompetencji. Ale w tej sprawie MOPS zwrócił się już do sądu rejonowego o wydanie postanowienia - skierowania do domu pomocy społecznej bez zgody.

Radny Robert Górski jest lekarzem w szpitalnym oddziale ratunkowym.
Mariusz Kapała Radny Robert Górski jest lekarzem w szpitalnym oddziale ratunkowym.
Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.