Raz, dwa, trzy senior ćwiczy i chce być wszędzie. Co na to nasze gminy?

Czytaj dalej
redakcja Gazety Lubuskiej

Raz, dwa, trzy senior ćwiczy i chce być wszędzie. Co na to nasze gminy?

redakcja Gazety Lubuskiej

Seniorzy, których z roku na rok nam przybywa, nie chcą siedzieć w domach. Mówią: - Wykorzystajcie nasz potencjał, stwórzcie warunki, a pokażemy wam, co potrafimy.

W ciągu najbliższych 40 lat liczba seniorów w Polsce się podwoi z 5,5 mln do 11 mln. Nasz kraj jest najbardziej starzejącym się w całej Unii Europejskiej. Nie sposób nie zauważyć tego zjawiska. To wyzwanie dla rządu i samorządów. Problem dostrzega wiele miast i osób. Przewodniczący sejmiku lubuskiego, Czesław Fiedorowicz podkreśla, że potrzeby seniorów są coraz większe. Nie wystarczą już zwykle pokoje dla samotnych osób. Muszą się pojawić publiczne i prywatne kompleksy dla seniorów, by temu „srebrnemu tsunami” podołać.

Zielona Góra
Zielona Góra wymyśliła kartę ZGrani Zielonogórzanie 50 plus. Dzięki niej seniorzy mogą np. korzystać z basenu za 2 zł (dwie godziny kąpieli).

- W czwartki i piątki aż roi się od seniorów. Okupują wodne bicze, jacuzzi. Ratują swoje kręgosłupy i nie tylko - mówi Helena Raś-Nowak, która sama regularnie chodzi na pływalnię i korzysta ze wspomnianej karty.

Jak mówi wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak, do tej pory wydano już blisko 30 tysięcy kart. I wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia (formularze są w biurze programu, w ratuszu albo na: www.zgrani50.pl)

- To bardzo fajna sprawa dla seniorów. Bo dzięki zniżkom częściej sobie można pozwolić na teatralny spektakl, koncert, spotkanie z przyjaciółmi w restauracji. Taniej kupić leki czy skorzystać z rehabilitacji, zabiegów - mówi Irena Trajan. - Fajne jest też to, że dzięki tej karcie i drugiej - ZGrani Zielonogórzanie możemy za przysłowiową złotówkę aktywnie spędzać czas razem z wnukami np. na basenie (senior - 2 zł, wnuk - 1 zł).

A że seniorzy nie chcą siedzieć w domu świadczą liczne akcje, imprezy, w których biorą udział. Stowarzyszenie Pionierów Zielonej Góry wydaje książki, wspólnie z młodzieżą nakręciło film. O projektach Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku można by napisać tomy... Na tej nietypowej uczelni studiuje ponad tysiąc osób. Dla wielu mniejszych UTW jest wzorem. Nic więc dziwnego, że organizuje Forum Lubuskich UTW, podczas których seniorzy pływają, tańczą, biegają, korzystają z odnowy biologicznej, ale też debatują na ważne tematy.

Poza UTW w mieście funkcjonują domy dziennego pobytu, kluby seniora, ale to wciąż za mało. Czytelnicy proszą, podpowiedzcie, gdzie można spędzić miło czas z seniorami? Po artykule o otwarciu w Zielonej Górze przy ul. Ptasiej 16 nowego Klubu Seniora „Relaks” telefon do naszej redakcji wciąż dzwonił. Wszyscy chcieli się zapisać do tej placówki. Oficjalnie Klub Seniora „Relaks”, prowadzony przez działaczy Fundacji Centrum Przedsiębiorczości i Innowacji 50 plus już działa. Informacje na temat godzin funkcjonowania, zapisów do klubu, organizowanych w nim zajęć można uzyskać pod numerem telefonu: 68 325 89 44.

- Cieszę się, że takie miejsce w naszym mieście powstało - mówi jedna z członkiń klubu, pani Regina. - To dla nas ważne, by móc spotykać się z drugim człowiekiem...

Jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego 2017 jest budowa Domu Wielopokoleniowego przy ul. Władysława IV. To pomysł stowarzyszenia „Możesz Inaczej”, które wcześniej wymyśliło DOM - Dzienny Ośrodek Młodzieżowy. Inwestycja będzie kosztować blisko dwa miliony złotych. W mieście działa też Rada Seniorów.

Gorzów Wlkp.
W północnej stolicy regionu o seniorach myślą… młodzi. Fabryka Aktywności Młodych stworzyła kampanię „Gorzów dla Seniorów” i w jej ramach szykuje się do stworzenia Kompleksu Rozwoju Aktywności Seniorskiej, w którym miałyby się znaleźć trzy sale gimnastyczne oraz trzy sale wykładowe dla seniorów. Podpisy poparcia dla tego pomysłu były zbierane od października. Dziś w południe seniorzy mają odwiedzić prezydenta Jacka Wójcickiego i złożyć wniosek o wskazanie miejsca pod lokalizację kompleksu.

- Chcemy to zrobić teraz, aby był to rodzaj prezentu dla seniorów na Dzień Babci i Dzień Dziadka – mówi Jarosław Marciniak z Gorzowa dla Seniorów. – Mamy zagwarantowany 1 mln zł, by zrobić projekt, dokumentację budowlaną i rozpocząć budowę. To już 1/3 potrzebnych pieniędzy. Teraz jest krok po stronie urzędu, żeby znaleźć 20-25 arów pod kompleks. Gdy będzie lokalizacja, będziemy szukać funduszy na cały projekt.

Według niego oraz seniorów centrum powinno znajdować się w miejscu, do którego dotarcie nie będzie utrudnione. Padają propozycje, by było to w okolicy ul. Teatralnej – niedaleko miejsca, gdzie na poszpitalnych terenach ma powstać Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu.

Dlaczego centrum aktywności seniorów jest tak potrzebne? Gorzów starzeje się z roku na rok. – Dziś w mieście jest już 31 tys. seniorów, czyli osób po 60. roku życia. I cały czas ich przybywa – mówi Marek Antoni Ksyt ze stowarzyszenia seniorów Złoty Kłos. – Centrum jest niezbędne, bo seniorzy nie mają gdzie się podziać.

Raz, dwa, trzy senior ćwiczy i chce być wszędzie. Co na to nasze gminy?
Jarosław Miłkowski To nie pomyłka! Tak na drążkach na gorzowskim bulwarze regularnie ćwiczy pan Bernard Więcek, który ma już 78 lat.

O prawdziwości tych słów przekonaliśmy się wczoraj. Kilkudziesięciu gorzowskich seniorów urządziło sobie w ciągu dnia potańcówkę w domu kultury na Zawarciu (dużo młodszy od nich Marciniak był tam DJ-em). By móc pobawić się z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka musieli skorzystać z gościnności Miejskiego Centrum Kultury. Za wynajęcie sali na cztery godziny musieli zapłacić ponad 120 zł. W centrum dla seniorów za wynajem sali też by się płaciło, ale mniej. Poza tym odpadałby problem z dojazdami.

- W klubie Zodiak na ul. Słonecznej mamy zajęcia jogi, w MCK-u w centrum – taniec terapeutyczny, w AWF-ie gimnastykę, a na Słowiankę chodzimy na basen. Gdyby takie centrum powstało, to prawie wszystko byłoby na miejscu. Jedynie na basen trzeba byłoby się wybrać. Na pewno lepiej by się seniorom funkcjonowało – mówi Czesław Ganda, prezes stowarzyszenia UTW_w Gorzowie. Ma ono 300 słuchaczy. Co roku pojawia się w nim około 50 nowych seniorów.

Jak mówi Marciniak z Gorzowa dla Seniorów, na dziś pod projektem utworzenia kompleksu dla seniorów podpisało się już 4 tys. osób, poparcia udzieliło też 270 firm.
- Bardzo chętnie byśmy z takiego centrum korzystali – mówią nam Monika i Bernard Więckowie z Gorzowa.

Żary/Nowa Sól/Świebodzin/Krosno/Gubin
W Żarach działa Miejska Rada Seniorów, której przewodniczącą jest Irena Marciniak. Seniorzy od niedawna mają kartę seniora, która upoważnia do zniżek na basen, do muzeum, na imprezy Żarskiego Domu Kultury i biblioteki. W powiecie żagańskim w Gozdnicy przy Domu Kultury działa Klub Aktywnego Seniora. W Świebodzinie powstaje rada seniorów. Każdy, kto chce w niej działać, do 27 bm. może zgłosić swoją kandydaturę. Karty zgłoszeniowe należy składać w sekretariacie urzędu miejskiego. Działa tu też prężnie UTW, podobnie jak w innych miejscowościach województwa np. w Nowej Soli, Krośnie Odrz., Gubinie, Sulechowie, Kragowej, Babimoście...

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.