Filip Pobihuszka

Referendum w Wschowie bez zmian

W postanowieniu komisarza wyborczego można już podejrzeć, jak będą wyglądać karty do głosowania. Fot. Filip Pobihuszka W postanowieniu komisarza wyborczego można już podejrzeć, jak będą wyglądać karty do głosowania.
Filip Pobihuszka

Komisarz wyznaczył zły termin referendum, bo jego postanowienie zostało opublikowane... za szybko. Ostatecznie daty nie zmieniono.

Zaledwie w piątek informowaliśmy na łamach „GL” o tym, że termin wschowskiego referendum w sprawie odwołania władz gminy, został wyznaczony na 26 czerwca, a jeszcze tego samego dnia pojawiła się wątpliwość, czy aby na pewno jest to data zgodna z przepisami...

Nieprawidłowość wypatrzył i poinformował nas o niej, Tomasz Zakrzewski z portalu referendumlokalne.pl. W swoim tekście pisze on, że zgodnie z ustawą o referendach, „referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy najpóźniej w 50 dniu od dnia opublikowania postanowienia komisarza wyborczego w tej sprawie”. Publikacja, o której mowa powinna mieć z kolei miejsce w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

- Skoro postanowienie o przeprowadzeniu referendum wydane zostało 5 maja, to 50 dni od tej daty (rozpoczynając liczenie w dniu następnym po publikacji postanowienia) mija 24 czerwca - czytamy we wspomnianym tekście. - Dzień 24 czerwca 2016 r. przypada w piątek. Gdyby komisarz chciał przeprowadzić referendum w ostatnim z możliwych terminów, powinien wyznaczyć datę na niedzielę 19 czerwca, ponieważ jest to ostatni dzień wolny od pracy przypadający w terminie 50 dni od daty ogłoszenia postanowienia o referendum - pisze T. Zakrzewski.

Z taką oto zagwozdką zadzwoniłem wczoraj do Stanisława Blonkowskiego, dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze. Ten sprawę oczywiście znał i poprosił o kolejny telefon, tyle, że w godzinach popołudniowych. Wtedy bowiem miała nadejść decyzja z Państwowej Komisji Wyborczej. I nadeszła.

W postanowieniu komisarza wyborczego można już podejrzeć, jak będą wyglądać karty do głosowania.
Filip Pobihuszka W postanowieniu komisarza wyborczego można już podejrzeć, jak będą wyglądać karty do głosowania.

- PKW nie uchyliła postanowienia komisarza, ponieważ po analizie tych dokumentów ustaliła, że trudno byłoby komisarzowi przewidzieć, że w momencie przekazania do publikacji wojewodzie, ten opublikuje to natychmiast, a nie dwa dni później. My nie możemy wskazywać terminu, takie są procedury - tłumaczył S. Blonkowski. - Krótko mówiąc: jest bez zmian. Nic się nie zmienia - skwitował dyrektor, którzy przyznał, że sam był zaskoczony szybkością publikacji. - No niestety, ustawa o referendum ma pewne niedoskonałości i przez przypadek złapaliśmy się na to - mówił.

Dziś w gminie mają być rozlepiane informujące o referendum obwieszczenia.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.