Magdalena Jach

Reforma oświaty w Łodzi

Reforma oświaty w Łodzi
Magdalena Jach

Rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele związków zawodowych i rad osiedli licznie przybyli na obrady komisji edukacji rady miejskiej.

Sala pękała w szwach - tematem był przedstawiony w czwartek przez wiceprezydenta Tomasza Trelę wariant „C” projektu reformy oświaty w Łodzi.

Radni nie kryli zaskoczenia niektórymi propozycjami, domagali się także dostępu do raportu z konsultacji społecznych w sprawie nowej sieci szkół. W dyskusji przywoływane wielokrotnie były placówki budzące najsilniejsze emocje. Pytano, dlaczego wariant „C” nie przewiduje powstania nowych szkół podstawowych w miejsce Gimnazjum nr 38 przy ul. Dubois oraz Gimnazjum nr 34 w ZSO 1 przy ul. Czajkowskiego. Dlaczego tylko Gimnazjum nr 1 otrzymało szansę przekształcenia się w kameralne liceum ogólnokształcące? Aspirowały do tego także inne świetne gimnazja, np. nr 29 z ul. Jurczyńskiego. Społeczności Gimnazjów nr 28, 44 i 19 są zdruzgotane brakiem propozycji ich przekształcenia i utrzymania na mapie edukacyjnej. Dziś przed nimi tylko perspektywa wygaszenia. Tymczasem są wyremontowane, doposażone, mają bazę sportową i kadrę.

Do Gimnazjum nr 44 nie chciało się przeprowadzić VI LO. W tym kontekście o przyszłość niepokoi się dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 83, dzielącej budynek właśnie z tym liceum. Przewiduje, że za dwa lata lekcje będą się tu kończyć o godz. 19.30! Pojawiło się też kilka nowych pomysłów, które podsunęli radnym uczestnicy dyskusji. Np. powołania szkół podstawowych w ZSO 5 przy ul. Królewskiej, ZSO 4 przy ul. Stawowej, w gmachu Gimnazjum nr 5 przy Sienkiewicza, gdzie mogliby kontynuować naukę uczniowie SP 2, w której są tylko klasy I - III.

Dyrekcja wydziału edukacji UMŁ ma przedstawić odpowiedzi na wszystkie pytania we wtorek, na kolejnym posiedzeniu komisji.

Magdalena Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.