Reforma szkolnictwa: PiS zlikwiduje gimnazja. 6-latki bez obowiązku szkolnego

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
KD

Reforma szkolnictwa: PiS zlikwiduje gimnazja. 6-latki bez obowiązku szkolnego

KD

Idzie reforma szkolnictwa? Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku szkolnego znikną gimnazja a rodzice dzieci 6-letnich sami zadecydują czy chcą posłać pociechę do pierwszej klasy. W "Kontrwywiadzie" RMF FM szef Rady Programowej PiS prof. Piotr Gliński zapowiedział zmiany w szkolnictwie. Reformę będzie można wprowadzić od 1 września.

Zapowiadana jeszcze przed wyborami likwidacja trzyletniej szkoły ponadpodstawowej, czyli gimnazjum od przyszłego września może stać się faktem.

- Myślę, że jest to możliwe od 1 września (red. 2016 r.) - mówił prof. Piotr Gliński. - Będzie jednak decydowała o tym pani premier i nowy minister edukacji - dodawał.

PiS jest zwolennikiem powrotu do starego sytemu edukacji, czyli 8-letniej szkoły podstawowej oraz 4-letniej nauki w szkole ponadpodstawowej.

DLACZEGO NIE WARTO LIKWIDOWAĆ GIMNAZJÓW?
5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH NIE WOLNO LIKWIDOWAĆ GIMNAZJÓW

Koleją zmianę, której wprowadzenie stanowczym "tak" potwierdził w "Kontrwywiadzie" prof.

Czy gimnazja powinny być zlikwidowane?

Gliński jest zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Do pierwszych klas obowiązkowo miałyby chodzić dzieci 7-letnie. O tym czy do szkoły pójdzie 6-latek decydowaliby sami rodzice. Zapis o tej zmianie znajduje się w tzw. pakiecie ustaw na pierwsze 100 dni rządów PiS o którym mówiła jeszcze przed wyborami m.in. w Krakowie Beata Szydło.

Do tych propozycji niechętnie podchodzi Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic do spraw polityki edukacyjnej.

- Jeżeli po wprowadzeniu proponowanych przez PiS zmian w przepisach zostanie zachowany zapis, który wszystkim chętnym rodzicom 3 i 4 - latków zapewnia miejsce w przedszkolu od 2017 roku oraz obowiązek przedszkolny dla wszystkich 5-latków, to może zabraknąć miejsc w przedszkolach - przyznaje Burek.

Problem może być całkiem spory w gminach i miastach, które w ostatnich latach zmniejszyły sieć miejskich przedszkoli, przekazując je, np. w prywatne ręce.

- Pamiętajmy, że obecnie rodzice, którzy obawiają się o gotowość szkolną swojego dziecka, mogą je odroczyć - zaznacza Burek. - Moim zdaniem to jest bardzo dobre rozwiązanie. Dzieci 6-letnie powinny pozostać w szkołach - dodaje.

Burek nie jest też zwolenniczką przywrócenia starego systemu. - To jest bezzasadne. Jeśli zmiana miałaby już mieć miejsce to powinna iść w kierunku nauczania w jednym ciągu trzech etapów edukacji (klasy 1-3 podstawówki, 4-6 podstawówki i 7-9 obecnego gimnazjum - przyp. red.) czyli połączyć szkołę podstawową z gimnazjum w zespół szkół - tłumaczy pełnomocnik prezydenta. - By to zrobić nie potrzeba rewolucji. Po prostu gminy powinny mieć więcej swobody przy takim łączeniu - wyjaśnia.

DLACZEGO NIE WARTO LIKWIDOWAĆ GIMNAZJÓW?
5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH NIE WOLNO LIKWIDOWAĆ GIMNAZJÓW

Negatywnie do potencjalnych zmian podchodzi też największy oświatowy związek zawodowy.

- Obniżenie wieku szkolnego to tendencja w całej Europie, nie tylko w Polsce. Dlatego ta reforma nie wymaga poprawy, zaś rodzice, którzy mają obawy zawsze mogą odroczyć swoje dziecko - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Uważa też, że likwidacja gimnazjów też jest przedwczesnym pomysłem. - Jeszcze nie zakończyła się reforma edukacyjna, nie możemy sprawdzić jakie są rzeczywiste efekty tych zmian. Szkoda pieniędzy na przeprowadzenie tej reformy. Lepiej przeznaczyćje na wsparcie psychologiczno - pedagogiczne uczniów - zaznacza Hołyś-Warmuz.


*Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
*Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

KD

Komentarze

206
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Aga

Nie głosowałam na PiS ale to jest najlepsza ich decyzja ,do referendum powinni isc tylko ludzie co maja dzieci w podstawówce a nie babci która na 75 lat ,albo rodzice gimnazjalisty ich to nie dotyczy .

Kasia

Mam pytanie czy obecne 5 latki a 6 latki w 2017 beda mialy rowniez wybor zerowka czy 1 klasa?

Mama

A czy ktoś pomyślał nad 6 latkami które już uczęszczają do 1 KL podjęły nauczanie wczesno szkolne. Czy ktoś pomyślał ile będą mieć lat gdy wyjdą z podstawówki 13 lat! I już może niektóre dzieci pójdą do szkoły zawodowej na praktyki i do pracy! To są naprawdę nie przemyślane decyzje! Wręcz szalone!!!

Emilia

JA CHCE BYC W GIMNAZJUM!!

ewa

Kaczyński głosował za utworzeniem gimnazjum teraz zmienia zdanie. http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/InfoForPPID?OpenAgent&3253&niez.

Ania

Zgadzam się z Tobą Anna, to rząd PO wprowadzał wielkie zamieszanie i ciągłe zmiany dotyczące edukacji, na siłę została wprowadzona ustawa o 6 latkach w szkole, gdzie szkoły w praktyce nie były do końca przygotowane, pomysł z gimnazjum to też wielki nie wypał. Chyba niektórzy już zdążyli zapomnieć jaki panował chaos i ile szkół zostało pozamykanych za czasów rządzenia PO!
Bardzo dobrze że PIS chce wrócić do "starych" zasad, w ogóle nie wiem po co PO to zmieniało, nie zmienia się rzeczy które dobrze funkcjonują, a teraz jest wielkie larum bo PIS chce odkręcić to co było zostało zmienione prze PO na gorsze

gość

ROZWALĄ MI ŻYCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

B

Nie rozumiem, po co niszczyć coś co zostało zmienione i wszyscy zaczęli to akceptować. My rodzice 5-latków przygotowani byliśmy że dzieci pójdą od września do szkoły. Teraz nie wiemy co nas czeka. Dzieci zaczynające naukę w zeszłym roku dostały darmowe podręczniki dla 6 LATKÓW czy nasze 7LATKI będą się uczyć na książkach dla 6 LATKÓW ... ???? A może je wyrzucimy, a my rodzice zostaniemy postawieni przed faktem zakupu nowych bo te już nie będą refundowane ?? Albo będziemy cofać dzieci 7 letnie do poziomu sześciolatka ?? Co w takim razie z nauczaniem zerówkowym?? Na ten moment dzieci nie uczą się czytać prostych zdań w przedszkolu bo nie wolno !!

Gratuluję zamiast naprzód znów się cofamy, zamiast ulepszać niszczymy. Brawo PIS

Anna

1. Chaos wprowadziło PO, "reformując" po swojemu. Wprowadzali zmiany, potem wycofywali się z nich, bo okazywały się durne. Ciągle grzebali w podstawach programowych, itd... . Szkoda słów.
2. W okresie dojrzewania, czyli tzw. "burzy hormonalnej", która kiedyś przypadała na 7 klasę, a teraz jest to klasa I GM, dzieci muszą mieć stabilne, znane i znające ich środowisko. GM tego nie zapewnia. W I GM, wszystko jest nowe.
3. Jedni mają sukcesy, a inni gimnazjaliści nie mogą się doczekać końca nauki ogólnokształcącej. Chcą uczyć się konkretnego zawodu.
4. A czyżby dzieci miały nagle wyparować, że nauczyciele stracą pracę?
5. Absolwenci GM, twierdzą, że mało jest czasu w liceum (3 lata).
6. Nie budowało się prawie nowych szkół, tylko się zamykało, (np. w Szczecinie). Także budynków wolnych, pustych, niszczejących jest wiele.

nauczyciel

Chodziłem do szkoły podstawowej, która miała 8 klas i wspominam czasy kiedy byliśmy w 1-2 klasie jako koszmar. Byliśmy popychani, bici na korytarzach przez wyrośniętych 7-8-klasistów, którzy często zabierali nam śniadania z tornistrów, a nawet wieszali za tornistry na hakach w szatniach. Z kolei kiedy byliśmy już w 8 klasie koleżanka z sąsiedniej ławki zaszła w ciążę z prawie 40-letnim Cyganem, więc czy to gimnazjum czy podstawówka takie rzeczy będą się działy. Chcecie żeby wasze dzieci też przeżywały taką traumę i wspominały PiS, jak my wspominamy PZPR? Poza tym, kolejne zmiany i cofanie się do czasów PRL-PZPR, gdzie było 8 klas szkoły podstawowej to znowu wydane setki milionów na kolejną reformę szkolnictwa i powrót do tego co było złe, żeby zadowolić prezesa PiS, zamiast przeznaczyć te pieniądze na podwyżki pensji dla polskich nauczycieli w szkołach, przedszkolach i nauczycieli akademickich, którzy maja jedne z najniższych pensji w Unii Europejskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.