Rejestr przestępców seksualnych. Teraz sprawdzisz, kto jest pedofilem lub gwałcicielem

Czytaj dalej
Fot. Piotr Jasiczek
Norbert Kowalski

Rejestr przestępców seksualnych. Teraz sprawdzisz, kto jest pedofilem lub gwałcicielem

Norbert Kowalski

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów. W jawnym rejestrze podane są imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania przestępców seksualnych.

Koniec z bezkarnością i anonimowością gwałcicieli i pedofilów? Taki zamiar przyświeca Ministerstwu Sprawiedliwości, które 1 stycznia uruchomiło jawny Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Dostęp do publicznej części ma każdy z nas. Każdy może też sprawdzić czy dana osoba popełniła przestępstwo seksualne i w jakiej miejscowości mieszka.

– Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców. Państwo ma obowiązek chronić dziecko a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości – nie ma wątpliwości minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Rejestr przestępców seksualnych znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Składa się z dwóch części. Pierwsza, to część ogólnodostępna (rejestr publiczny), w którym znajdują się imiona, nazwiska, miejsce urodzenia i zamieszkania 768 przestępców.

– To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem

– informują przedstawiciele biura prasowego resortu sprawiedliwości.

Oprócz tego rejestr składa się także z części, do której dostęp jest ograniczony. Korzystać z niej mogą jedynie przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. – W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania – informuje biuro prasowe ministerstwa.

W dalszej części tekstu:

 • Ile osób z Wielkopolski znalazło się w rejestrze?
 • Czy rejestr może odstraszyć od popełniania przestępstw?
 • Jakie zagrożenia rodzi upublicznienie danych pedofilów?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.