Rektorzy zabrali głos w sprawie wyroku TK. Do apelu dołączyły także podlaskie uczelnie

Czytaj dalej
Fot. UwB
Magda Ciasnowska

Rektorzy zabrali głos w sprawie wyroku TK. Do apelu dołączyły także podlaskie uczelnie

Magda Ciasnowska

Rektorzy polskich uczelni wydali wspólny apel w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wywołał falę protestów w całym kraju. Przedstawiciele szkół wyższych, w tym Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku, dotyczącego zakazu aborcji. uważają, że działania TK dzielą społeczeństwo całego kraju, jak i również środowisko akademickie. Chcą rozmów z rządem.

W czwartek, 22 października, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku wad płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, jest niezgodna z konstytucją. To sprawiło, że w całym kraju na ulice wyszły tysiące niezadowolonych Polaków.

Stanowisko w tej sprawie postanowili zabrać rektorzy z największych polskich uczelni, w tym Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku.

- Miejsce otwartej i poszukującej kompromisu debaty, jaka powinna obowiązywać w demokratycznym państwie, zajął konflikt toczący się na ulicy. To - zwłaszcza w sytuacji pandemicznego kryzysu - zjawisko niebezpieczne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach społecznych i zdrowotnych. Apelujemy zatem do środowisk politycznych i społecznych o podjęcie dialogu, który będzie brał pod uwagę różne racje oraz poglądy i doprowadzi do niezwłocznego ustabilizowania sytuacji w naszym kraju - piszą w oświadczeniu.

Chcą, by uwzględnić w nim nie tylko polityczne racje, ale i wyniki badań naukowych, doświadczenia organizacji wspierających rodziny z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi oraz opinie samych kobiet. Ich zdaniem to właśnie one powinny być najważniejszym podmiotem tej debaty.

Zobacz też: Strajk generalny kobiet i czarny spacer w Białymstoku. Protestujący znowu opanowali miasto (zdjęcia)

Pozostało jeszcze 39% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magda Ciasnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.