Remont Dworca Zachodniego jednak bez tymczasowych kas

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Karolina Koziolek

Remont Dworca Zachodniego jednak bez tymczasowych kas

Karolina Koziolek

Do końca czerwca rozpocznie się przebudowa Dworca Zachodniego PKP. Gmach będzie zamknięty. Spółka zapewnia jednak, że podróżnym zostanie zapewnione dojście do peronów od strony ulicy Głogowskiej.

Wcześniej informowaliśmy, że po północnej stronie gmachu Dworca Zachodniego pojawi się dworzec tymczasowy. Miał to być czteromodułowy kontener, gdzie planowano urządzić kasy, poczekalnię oraz toalety dla podróżnych. Spółka wycofała się jednak z tego pomysłu.

– Musieliśmy zweryfikować swoje plany. Ustawienie dworca tymczasowego okazuje się niemożliwe w związku z innymi prowadzonymi w tym miejscu inwestycjami – mówi Paulina Jankowska, rzecznik PKP.

Gdzie zatem podróżni będą mogli kupić bilety? – Zakupu biletu będzie można dokonać w kasach biletowych zlokalizowanych w tunelu pod peronami i innych budynkach dworcowych – odpowiada Jankowska.

PKP wciąż nie zna dokładnej daty rozpoczęcia remontu. Wiadomo tylko, kto będzie go wykonywał. Po pierwszym nieudanym przetargu ogłoszonym w styczniu, ostatecznie w zeszłym tygodniu udało się znaleźć chętnego, który zgodził się wyremontować zabytkowy gmach za mniej niż 10 mln zł. Jest to spółka SKB SA pochodząca z Radomska, która wyceniła swoje usługi na 9,45 mln zł. Ma już na swoim koncie remont zabytkowych dworców, m.in. w Zawierciu, Kutnie czy Radomiu.

Wczoraj w siedzibie spółki próbowaliśmy dowiedzieć się, kiedy rozpoczną się prace w Poznaniu. – Jeszcze nie został wyznaczony kierownik robót. Nie potrafimy powiedzieć – usłyszeliśmy.

PKP zapewnia jednak, że remont na pewno zakończy się w przyszłym roku. Kiedy? Ze strony kolejarzy znowu precyzyjnej odpowiedzi brak.

Pięć kas i kawiarnia
Przypomnijmy, że Dworzec Zachodni ma być całkowicie wyremontowany. Modernizacja odbywa się pod okiem poznańskiej konserwator zabytków.

– W ramach inwestycji przebudowane zostaną pomieszczenia wewnątrz obiektu. Zakres prac obejmie również wymianę instalacji, renowację elewacji i zagospodarowanie terenu przed budynkiem – wylicza Paulina Jankowska. – Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, między innymi: toalety, obniżone lady okienek kasowych, ścieżki dotykowe, tabliczki w alfabecie Braille'a – dodaje.

Na nowym Dworcu Zachodnim ma się znaleźć pięć kas biletowych oraz poczekalnia. Będzie też lokal gastronomiczny z wyjściem na zewnątrz i ogródkiem letnim. Odnowiona zostanie także rzeźba z brązu widoczna nad wejściem do gmachu.

Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.