Remonty alejek, ochrona przeciwpowodziowa i lampy

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Olga Krzyżyk

Remonty alejek, ochrona przeciwpowodziowa i lampy

Olga Krzyżyk

W Parku Śląskim trwają remonty alejek. To jednak nie koniec prac w tym roku. Ogłoszono kolejne przetargi. Wkrótce w Parku Śląskim ma rozpocząć się budowa polderów oraz montaż oświetlenia na alei Leśnej.

W Parku Śląskim trwają intensywne remonty alejek. Prace ziemne prowadzone są na alei Harcerskiej, między rondem przy ulicy Parkowej a rondem przy Stadionie Śląskim, w centralnej części parku - na alei Różanej i w obrębie Dużej Łąki. Te remonty alejek mają zakończyć się na przełomie września i października. To jednak nie koniec zmian w Parku Śląskim.

Ogłoszono kolejne procedury przetargowe, w ramach projektu „Modernizacja Parku Śląskiego”, na roboty polegające na uregulowaniu gospodarki wodnej oraz montażu 56 nowych lamp na najdłuższej w parku alei Leśnej. Największą inwestycją tego roku w Parku Śląskim ma być właśnie budowa polderów przeciwpowodziowych.

Projekt „Uregulowanie gospodarki wodnej” polega na wykonaniu m.in. meandrów o długości ponad sześciuset metrów oraz zbiorników retencyjnych, dróg technologicznych, a także układu wodnego, wprowadzającego wody do systemu z projektowanej pompowni. Koszt tych prac ma wynieść prawie 5 milionów złotych. Poldery mają powstać w okolicy Ogrodu Bylinowego.

- Problem o charakterze powodziowym pojawia się zazwyczaj podczas dużych opadów. Woda zalewa park w okolicach wesołego miasteczka i zoo. Ta inwestycja go rozwiąże - tłumaczy Artur Cieślak, dyrektor administracyjno-techniczny w Parku Śląskim. Zadanie to polega na uregulowaniu gospodarki wodnej w parku i ochronie przeciwpowodziowej.

Kolejna inwestycja, która ma rozpocząć się w tym roku, to montaż oświetlenia na alei Leśnej. Wykonana ma zostać nowa sieć oświetleniowa z nowymi 56 słupami przy alei Leśnej, od skrzyżowania z aleją Dojazdową do parkingu przy restauracji „Villa Gardena”.

- To najdłuższa aleja, która stanowi część tzw. Dużej Pętli Rowerowej, po której szczególnie rano i wieczorem porusza się wiele osób uprawiających aktywności fizyczne - biegi, jazdę na rowerze. Chodzi o to, by czuli się tam po prostu bezpieczniej - wyjaśnia Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Ponadto, ogłoszono przetarg na wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej terenów, czyli inwentaryzacji, rewitalizacji i pielęgnacji terenów zieleni parku. To m.in. określenie rodzajowe gatunków drzew i krzewów. Wkrótce ogłoszone zostaną kolejne przetargi.

Koszt tegorocznej modernizacji w Parku Śląskim ma wynieść 10,2 mln zł. Cały plan modernizacji sięga 2027 roku.

Plan modernizacji parku śląskiego

W marcu 2018 roku ogłoszono wielki plan rewitalizacji Parku Śląskiego. Pierwsze zmiany przeprowadzono w minionym roku wokół stawu Hutnik. Taras wypoczynkowy, łabędziarnia z czatownią i oświetlenie, drewniane fotele i ławki, klinkierowa aleja, monitoring. To były pierwsze zmiany w Parku Śląskim. W planach jest jednak dużo więcej różnych inwestycji. Jakich? Rewitalizacja otoczenia Hali Wystaw „Kapelusz” wraz z wyposażeniem hali - aranżacja przestrzeni wokół hali, to także odbudowa Parkowej Kolei Szynowej, modernizacja Kanału Regatowego, budowa Parku Wielu Pokoleń, modernizacja Planetarium Śląskiego i Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.