Rewolucja VAT-owska. Rozliczenia tylko elektronicznie

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Oberlan

Rewolucja VAT-owska. Rozliczenia tylko elektronicznie

Małgorzata Oberlan

Już od stycznia mikroprzedsiębiorstwa, a nawet samozatrudnieni będą musieli co miesiąc wypełniać i przesyłać elektronicznie deklaracje VAT i Jednolite Pliki Kontrolne. Tak państwo uszczelnia VAT. - I dręczy nas, maluczkich! - skarżą się przedsiębiorcy. Fiskus uspokaja.

W Kujawsko-Pomorskiem zmiany dotyczą ponad 67 tys. małych przedsiębiorstw. W Toruniu - ponad 13,2 tys. Wielu, tak jak pan Roman, już się boi.

- Od 24 lat nie byłem na urlopie. Nie dość, że handlowanie na starówce jest tak trudne, to jeszcze te elektroniczne VAT-y i JPK-i od nowego roku powprowadzali. Księgową mam wynająć? Programy specjalne kupować? Za co?! - denerwuje się drobny sklepikarz.

Joanna Jaworska z I Urzędu Skarbowego nie kryje, że do dziś przychodzą do nich mali przedsiębiorcy z ręcznie wypełnianymi deklaracjami VAT-owskimi czy ręcznie prowadzonymi księgami przychodów i rozchodów. Ich zmiany faktycznie mogą przerażać.

Od listopada toruńskie urzędy skarbowe będą też - co wtorek - przyjmować małych przedsiębiorców i prezentować im, jak „ugryźć ten VAT”.

- Od stycznia już każdy przedsiębiorca (nawet samozatrudniony) będzie musiał składać deklaracje VAT i VAT -UE wyłącznie elektronicznie. Co miesiąc będzie też musiał składać JPK (Jednolity Plik Kontrolny, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT). Zapewniam jednak, że już dostępne są bezpłatne narzędzia do tworzenia JPK, a pojawi się jeszcze łatwiejsza aplikacja - zapowiada Joanna Jaworska.

W listopadzie w toruńskich urzędach skarbowych będą prezentacje dla mikroprzed-siębiorców. Urzędnicy czekać będą 7, 14, 21 i 28 listopada. Godziny spotkań i forma zgłoszeń podane zostaną wkrótce na stronach internetowych urzędów. „Nowości” już dziś podpowiadają, jak „ugryźć” ten elektroniczny VAT i JPK.

Jak złożyć deklarację VAT orz Vat-UE? Kto może korzystać z intraktywnych formularzy? Gdzie znaleźć bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT? - o tym przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.