(ama)

Róbmy, co się da, żeby nie zachorować

Rak płuca atakuje w Polsce zarówno mężczyzn jak i kobiety Fot. 123rf Rak płuca atakuje w Polsce zarówno mężczyzn jak i kobiety
(ama)

Nie ma 100-procentowej metody, która uchroni nas przed nowotworem, ale można zrobić wiele, żeby nie zachorować. Najważniejszą rolę odgrywa tu wczesna profilaktyka. Warto się badać!

Powszechność palenia tytoniu wśród kobiet w ostatnich dekadach spowodowała wzrost zachorowalności na raka płuc u kobiet. Ten trudny do leczenia rak daje aż 90 proc. śmiertelności. Dla porównania pacjentów z rakiem jelita grubego udaje się wyleczyć w około 48 proc. przypadków, a z rakiem piersi aż 70 proc.

Nie dać się zaskoczyć

Choroba nie przychodzi nagle. Rozwija się przez jakiś czas w organizmie często nie dając żadnych objawów. Powstawanie tej choroby jest bardzo złożone. Musi zajść kilka czynników, aby powstał proces no¬wotworzenia .

Każdy z nas może mieć pewien wpływ na zmniejszenie ryzyka na zachorowanie. Choroba nowotworowa powstaje przez mutację w komórce - uszkodzenie telomeru odpowiedzialnego za zaprogramowaną śmierć komórki. Uszkodzona komórka dzieli się bez kontroli, aż osiąga wielkość guza. Wytwarza własne naczynia krwionośne, dzięki którym dalej może się rozwijać i stawać się autonomiczną, niezależną od procesów obronnościowych organizmu.

Dookoła nas jest mnóstwo czynników mutagennych. Są one w pożywieniu, powietrzu, wodzie, glebie itp. Do tego niezdrowy styl życia: palenie papierosów, brak systematycznego ruchu, dieta z dużą zawartością czerwonego mięsa czy produktów wysokoprzetwo¬rzonych - przyczyniają się do zainicjowania procesu nowotworzenia, czyli powstania nowotworu.

Aby zapobiec „czarnym scenariuszom”, coraz większe znaczenie przywiązuje się w ostatnich latach do programów profilaktycznych propagujących zdrowy styl życia. Zmniejszenie ryzyka zapadalności na nowotwory można obniżyć i kontrolować także poprzez wdrożenie opartych na dowodach strategii wczesnego wykrywania choroby i opieki nad pacjentami chorymi na raka.

Korzystaj z badań

Niestety, pomimo znacznych wysiłków, zasięg badań prze¬siewowych w Unii Europejskiej wynosi mniej niż połowę minimalnej liczby badań rocznie, które należałoby przeprowadzić, gdyby badania prze¬siewowe w kierunku raka były dostępne dla wszystkich obywateli w Unii Europejskiej. W Polsce mamy dodatkowo problem ze zbyt małą zgła¬szalnością na te badania. Musimy pamiętać, że im wcześniej rozpoznamy chorobę nowotworową i wdrożymy odpowiednią terapię, tym wyższe są szanse na zachowanie zdrowia, a często i życia. Czujność onkologiczna przekłada się na wczesne rozpoznanie, które pozwala zastosować mniej agresywne leczenie i mniej okaleczające operacje. Może przyczynić się także do odstąpienia od terapii uzupełniającej (napromieniania i/lub chemioterapii) i w konsekwencji uniknięcia związanych z nią działań niepożądanych.

Wyprzedzić raka płuc

Krajowy Rejestr Nowotworów w Polsce rejestruje rocznie ponad 150 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz ponad 90 tys. nowych zgonów z tego powodu. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie.

Najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn jest rak płuca stanowiący około 1/5 zachorowań na nowotwory. Natomiast u kobiet: rak piersi, stanowiący ponad 1/5 zachorowań na nowotwory. Liczba zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich pięciu dekad wzrosła prawie 2,4-krotnie. W 2010 r. stwierdzono prawie 93 tys. zgonów (41 tys. u mężczyzn i 52 tys. u kobiet). Najczęstszą przyczyną zgonów zarówno u mężczyzn (ponad 1/3 zgonów), jak i u kobiet (co 6. przyczyną zgonów nowotworowych) jest rak płuca!

(ama)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.