Norbert Ziętal

Roczne PIT-y składamy głównie elektronicznie. Robi tak już 90 proc. podatników z Podkarpackiego

90 proc. podatników z Podkarpacia, którzy rozliczyli roczny PIT, zrobiło to przy pomocy Internetu. Fot. KAS 90 proc. podatników z Podkarpacia, którzy rozliczyli roczny PIT, zrobiło to przy pomocy Internetu.
Norbert Ziętal

Ponad 540 tys. rocznych zeznań podatkowych PIT złożyli mieszkańcy województwa podkarpackiego. Z tego aż prawie 485 tys., czyli 90 proc. to deklaracje złożone elektronicznie. Z dotychczasowych rozliczeń wynika prawie 600 mln złotych nadpłat PIT.

To dane obejmujące okres do 9 kwietnia. Jednak wynika z nich, że mieszkańcy naszego regionu zdecydowanie polubili możliwość rozliczenia się z Urzędem Skarbowym poprzez Internet.

- Jest to możliwe dzięki usłudze Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. Elektroniczne zeznania można składać także za pomocą systemu e-Deklaracje. Elektroniczne rozliczenia to szybki, intuicyjny i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT. To także szybszy zwrot pieniędzy, w przypadku gdy w zeznaniu rocznym wykazana zostanie nadpłata, urząd ma na to maksymalnie 45 dni, podczas gdy termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań złożonych papierowo wynosi trzy miesiące - przypomina mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Jak co roku, podkarpaccy podatnicy chętnie korzystają z różnego rodzaju ulg i odliczeń.

W prawie 177 tys. złożonych dotychczas zeznań, podatnicy na Podkarpaciu wykazali łączną kwotę 252 mln złotych odliczeń z tytułu ulgi prorodzinnej. W 65 tys. dotychczasowych zeznań wskazano łączną kwotę 168 mln złotych odliczeń z tytułu ulgi rehabilitacyjnej, a w 25 tys. zeznań łączna kwota odliczeń z tytułu ulgi internetowej wyniosła 13 mln złotych.

Równie chętnie dzielimy się 1 proc. podatku z organizacjami pożytku publicznego.

- Jak wynika z dotychczasowych zeznań, podkarpaccy podatnicy przekazali już łącznie 16 mln złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekazanie 1 proc. należnego podatku odnotowane zostało do tej pory w 337 tys. złożonych PIT-ów - twierdzi E. Chabowska.

Czas na złożenie rocznego zeznania PIT mija z końcem kwietnia. Najprościej zrobić to przez Internet, za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Umożliwia to szybkie i komfortowe załatwienie spraw, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.