Rok 2017 przywita nas wieloma podwyżkami

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bołt
Maciej Pietrzak/PZ,jk, js

Rok 2017 przywita nas wieloma podwyżkami

Maciej Pietrzak/PZ,jk, js

Podwyżki w 2017 roku zafunduje nam głównie rząd i sytuacja międzynarodowa. Więcej zapłacimy za część żywności, paliwo, ubezpieczenie samochodu czy mandaty i grzywny. Na szczęście dodatkowego drenowania naszych portfeli w większości przypadków nie planują w nadchodzącym roku pomorskie samorządy.

Najbliższe miesiące boleśnie odczują szczególnie zmotoryzowani. Szacuje się, że i tak już horrendalnie wysokie opłaty za OC mogą wzrosnąć jeszcze dwukrotnie, branża ma bowiem duże problemy z rentownością. Według wyliczeń Multiagencji SuperPolisa z Szemudu - za ubezpieczenie auta np. w Gdańsku trzeba zapłacić obecnie przynajmniej 826 zł, poza aglomeracją tylko niewiele mniej, np. w Wejherowie 683 zł. Średnio stawki w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosły o 30 proc. i tendencja ta będzie się pogłębiać.

By przeciwdziałać tej sytuacji, Komisja Finansów Publicznych ma zaprosić na specjalne posiedzenie przedstawicieli największych towarzystw ubezpieczeniowych.

Złe dla konsumentów informacje ma także Agencja Rynku Rolnego. W marcu ceny pszenicy mogą być o 7 proc. wyższe niż w mijającym roku, co oznacza droższe pieczywo. Spadek produkcji żywca wieprzowego oraz wysoki poziom eksportu spowodują, że mięso to w kraju będzie droższe. Do nawet 5 zł mogą zostać podniesione także ceny masła czy cukru.

Pewne jest także, że wzrosną stawki za przesył i sprzedaż prądu. O ile dokładnie - dowiemy się w połowie grudnia. Już wiadomo jednak, że chociażby tzw. opłata przejściowa wzrośnie z około 4 do 8 zł miesięcznie.

Lepsze informacje płyną do nas za to z gmin. Opłaty komunalne i podatki w większości przypadków się nie zmienią, a w niektórych przypadkach zostaną nawet obniżone.

Mieszkańców Tczewa czy Wejherowa ucieszy lekka obniżka niektórych stawek podatków od nieruchomości, np. wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Od lutego więcej jedynie za wodę zapłacą mieszkańcy Malborka. Ile dokładnie, tego jeszcze nie wiadomo - projekt uchwały w tej sprawie pojawi się prawdopodobnie na grudniowej sesji Rady Miasta.

W środę decyzję o niepodnoszeniu stawek za wodę i ścieki podjęła Gdynia. Wcześniej zdecydowały też o tym władze Gdańska, a wkrótce taką uchwałę ma podjąć Sopot. Podstawowe stawki za wodę nie wzrosną także w gminie Chmielno, jednak wprowadzona zostanie opłata abonamentowa w wysokości 3 zł, naliczana za każdy wodomierz główny. Więcej, o 40 gr, mieszkańcy tej kaszubskiej gminy zapłacą także za odprowadzanie ścieków.

W nadchodzącym roku powinno się obejść bez podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Przypominamy, że do ostatniej doszło latem.

Paliwa i mandaty

Najprawdopodobniej w nadchodzącym roku nadal rosnąć będą też ceny na stacjach benzynowych. Kraje zrzeszone w OPEC zebrały się w środę w Wiedniu, by zdecydować o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej.

Nieformalne porozumienie w tej sprawie zawarto już we wrześniu, jednak niektóre kraje grupy zaczęły się spierać o limity. W ostatnich dniach znaczące podwyżki zauważyli też kierowcy aut napędzanych autogazem. Od początku listopada ceny tego paliwa na litrze średnio wzrosły już o 24 gr i nic nie wskazuje na zahamowanie tej tendencji od stycznia.

Wyższe będą też kary za łamanie przepisów ruchu. Ich stawki w wielu przypadkach uzależnione są od płacy minimalnej, a od stycznia wzrośnie ona do 1850 do 2 tys. zł brutto.

Natomiast za brak ważnego OC w przypadku samochodów osobowych maksymalna kara wyniesie aż 4 tys. zł, czyli o 300 zł więcej niż w tym roku.

Maciej Pietrzak/PZ,jk, js

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.