Rośnie liczba pasażerów polskich kolei

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Sławomir Draguła

Rośnie liczba pasażerów polskich kolei

Sławomir Draguła

Liczba pasażerów polskich kolei przekroczyła już w tym roku 153 miliony. To najwięcej od dekady. Wszystko dzięki remontom torów i nowym składom.

- Jeszcze trzy lata temu dojeżdżałem do pracy w Opolu samochodem, jednak odkąd kolej wyremontowała linię do Opola, to korzystam z pociągu - mówi Wacław Morawski z gminy Zawadzkie. - Podczas podróży mogę sobie poczytać gazetę, zdrzemnąć się, a za kierownicą samochodu trzeba być cały czas skupionym.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, w pierwszym półroczu br. liczba pasażerów kolei przekroczyła 153 mln - najwięcej od dekady. Każdego miesiąca (z wyjątkiem lutego) pociągami podróżowało 25 mln ludzi, czyli pięć procent więcej niż rok wcześniej.

- Bardzo się cieszę, że Polacy coraz częściej wybierają kolej. Po latach tendencji spadkowej obserwujemy wzrost zaufania pasażerów do przewoźników kolejowych, których oferta staje się coraz lepsza. Jestem przekonany, że dzieje się tak też dlatego, że poprawiamy stan infrastruktury, co pozwala skrócić czas i podnieść komfort podróży - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Największe wzrosty odnotowano na odnowionych trasach. Najwięcej, bo 208 proc. pomiędzy Białymstokiem a Warszawą, 135 proc. pomiędzy Olsztynem a Warszawą, na trzecim miejscu jest trasa Warszawa-Opole-Wrocław ze wzrostem 28 proc.

Sporo dzieje się też na trasach lokalnych.

- Stawiamy na kolej i robimy wszystko, by przyciągnąć do niej pasażerów - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, które jest udziałowcem Przewozów Regionalnych. - Ostatnio kupiliśmy pięć nowoczesnych składów Impuls, dwa dodatkowe zamówimy w roku przyszłym. Wcześniej wyremontowaliśmy cztery składy elektryczne starszego typu, kupiliśmy 11 szynobusów.

W przyszłym roku ma ruszyć też remont torów z Opola do Nysy. Wykonają go PKP Polskie Linie Kolejowe, ale województwo opolskie otrzymało na to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu podróż na tej trasie skróci się z 1,5 godziny do 55 minut.

W kolejce - z tego samego programu - czekają też remonty tras Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg. PKP PLK przebuduje również linię Opole - Kędzierzyn-Koźle.

PKP PLK w 2017 roku zainwestuje blisko 5,5 mld zł

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.