Wojciech Kulig

Rusza IV edycja budżetu obywatelskiego w Darłowie

Na zdjęciu  członkowie Zespołu Budżetu Obywatelskiego pracujący nad zmianą regulaminu Fot. UM Darłowo Na zdjęciu członkowie Zespołu Budżetu Obywatelskiego pracujący nad zmianą regulaminu
Wojciech Kulig

W Darłowie ustalono właśnie regulamin czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Będą zmiany, bo m.in. przywrócono głosowanie w formie papierowej. A co ze Sławnem?

Nie tak dawno zakończyła się III edycja budżetu obywatelskiego w Darłowie, który wspiera projekty zgłaszane przez mieszkańców. W siedzibie Darłowskiego Centrum Wolontariatu odbyło się spotkanie Zespołu Budżetu Obywatelskiego, na którym ustalono regulamin IV edycji.

14-osobowy zespół dokonał istotnych zmian w przepisach. Od tego roku przywrócone zostaje głosowanie w formie papierowej. Karty do głosowania będą oznaczone hologramem, pieczątką lub napisem zawierającym informacje o budżecie obywatelskim na 2018 rok. Ponadto te projekty, które nie zostały skonsultowane z odpowiednim referatem Urzędu Miejskiego w Darłowie zostaną odrzucone.

Wnioskodawca nie może też wskazać w formularzu zgłoszeniowym bezpośredniego wykonawcy projektu. Co ważne, można zagłosować tylko raz, w formie interaktywnej bądź papierowej.

- W maju odbędzie się kolejne spotkanie, na którym zatwierdzimy to, co zostało już teraz ustalone. Pojawią się też druki na kolejną edycję. Następnie mieszkańcy będą mogli już składać swoje wnioski - mówi nam Zbigniew Mielczarski, kierownik referatu edukacji i spraw społecznych w Urzędzie Miejskim w Darłowie.

Wiadomo, że w sierpniu ruszy dwutygodniowe głosowanie na ulubiony projekt, w którym będą mogli wziąć udział tylko mieszkańcy Darłowa. Wartość pojedynczych zgłoszeń nie może jednak przekroczyć kwoty 40 tysięcy złotych. Pula pieniędzy do podziału w budżecie obywatelskim Darłowa wynosi 200 tysięcy złotych.

Jak informują władze Darłowa największym powodzeniem cieszą się projekty związane z zagospodarowaniem placów zabaw, czy chociażby miejsc wokół jezior. Pomysłów jest naprawdę bardzo dużo. W ostatnim czasie wygrał m.in. projekt, który zakłada ustawienie na terenie miasta urządzeń, dzięki którym każdy będzie mógł naprawić swój rower.

Sławno bez budżetu

Skoro Darłowo ma swój budżet obywatelski, to dlaczego Sławno takiego nie może mieć? Z takim pytaniem udaliśmy się do Urzędu Miejskiego w Sławnie.

- W tym roku nie ma miejsca na budżet obywatelski. Trudno powiedzieć, jak to będzie wyglądać w przyszłości. Jeśli Rada Miasta się na to zdecyduje, to wtedy zapewne powstanie taki budżet i kwota zostanie podzielona na osiedla, czy też w inny sposób - usłyszeliśmy od Mieczysława Grabowskiego, zastępcy burmistrza Sławna.

Warto zaznaczyć, że swój budżet obywatelski ma nie tylko pobliskie Darłowo, ale także Polanów, czy Słupsk. To świetny sposób na odpowiednie wydawanie pieniędzy, które niejednokrotnie służą rozwijaniu lokalnych inicjatyw w danym mieście.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.