Rusza nabór do przedszkoli. Znów zabraknie miejsc

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Marta Laszewicz-Iwaniuk

Rusza nabór do przedszkoli. Znów zabraknie miejsc

Marta Laszewicz-Iwaniuk

Nawet dla 500 dzieci - szacuje magistrat. Rekrutacja rozpocznie się 6 kwietnia.

Nabór potrwa do 13 kwietnia. W tym czasie rodzice dzieci z roczników 2011-2014 powinni złożyć w placówkach dokumenty. Kryteria są takie same, jak w zeszłym roku.

I podobnie jak wcześniej, w tym roku też zabraknie miejsc. Nawet dla 500 dzieci. To wynik nowego prawa oświatowego. Zgodnie z nim miejsca mają mieć zapewnione również trzylatki.

- Liczby opieramy o dane demograficzne. Nie wiemy, ilu rodziców wybierze na przykład placówki prywatne - zaznacza Ewa Mituła, szefowa białostockiej edukacji.

Ale już szykuje plan awaryjny. Albo zostaną utworzone kolejne oddziały przedszkolne w szkołach, albo miasto podpisze umowy z placówkami niepublicznymi.

Lista przyjętych będzie znana 26 kwietnia. Od 1 do 6 czerwca potrwa nabór uzupełniający.

Chcę posłać córkę do dobrej podstawówki, dlatego wybiorę jedną ze szkół w centrum - mówi Katarzyna Misiejewska, mama Magdy. Przed podobną decyzją staną w czwartek rodzice sześcio- i siedmiolatków. Tego dnia rusza rekrutacja do starych podstawówek. Będzie prowadzona drogą elektroniczną i potrwa do 13 kwietnia, a w przypadku klas sportowych - do 10 kwietnia.

Rusza nabór do przedszkoli. Znów zabraknie miejsc

W nowych podstawówkach, które powstaną z przekształcenia gimnazjów, nabór rozpocznie się wcześniej - już jutro. I potrwa tylko do piątku. Tam będą zapisy do klas I, IV i VII.

Rodzice mają wybór. Mogą posłać dziecko do szkoły z obwodu lub nie. To może spowodować, że w jednej podstawówce będzie tłoczno, a w innej zabraknie chętnych.

Rusza nabór do przedszkoli. Znów zabraknie miejsc
Anatol Chomicz SP nr 6 przy ul. Wesołej jest już po dniu otwartym. - Mamy nadzieję, że przyszłym uczniom się podobało - mówi Iwona Ostrowska, wicedyrektorka. I dodaje, że do szkoły można przyjść zawsze.

- Dyrektorzy starych podstawówek muszą mieć na uwadze, że gdzieś obok, kilka ulic dalej powstaje nowa podstawówka. I nie mogą zostawić wszystkich uczniów u siebie - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za edukację.

Ale dyrektorzy i nauczyciele dwoją się i troją, żeby zachęcić dzieci do wybrania właśnie ich szkoły. Dlatego trwa tydzień dni otwartych.

- Przygotowaliśmy zajęcia sportowe, takie jak tenis ziemny, badminton, rugby - wymienia Katarzyna Radziwonowska, wicedyrektorka SP nr 3 przy ul. Gdańskiej.

- W przyszłym roku rozpoczniemy zajęcia taneczne we wszystkich klasach 1-3 - zapowiada Krzysztof Bielawiec, wicedyrektor SP nr 32 przy ul. Pietrasze.

To tylko niektóre propozycje. Dni otwarte organizują 24 szkoły podstawowe.

Nabór do przedszkoli w Białymstoku

Miasto ogłosiło już najważniejsze terminy:

Kryteria pierwszego etapu:

wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata niepełnosprawność rodzeństwa kandydata samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą

Wniosek dostępny na stronie urzędu miasta. Warto wskazać trzy placówki, do których mogłoby chodzić dziecko. Wniosek należy w wersji papierowej złożyć w przedszkolu/szkole z oddziałami przedszkolnymi, na którym rodzicom zależy najbardziej.

Marta Laszewicz-Iwaniuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.