Maciej Czerniak

Ryńsk zamiast Wąbrzeźna

Jeżeli projekt stanie się rządowym rozporządzeniem, na tabliczkę na urzędzie w Wąbrzeźnie trafi nazwa Ryńska. Fot. Google Street View Jeżeli projekt stanie się rządowym rozporządzeniem, na tabliczkę na urzędzie w Wąbrzeźnie trafi nazwa Ryńska.
Maciej Czerniak

Z rządowego projektu: Nakło się powiększy, a gmina Wąbrzeźno zniknie z mapy.

- Są plusy i minusy. Ile ludzi tyle opinii - mówi nam jedna z mieszkanek Chrząstowa. - Nakło zyska, my pewnie coś tracimy. Choćby pieniądze z funduszu sołeckiego. Kilka tysięcy w skali roku.

Wojewoda i radni na tak

O co chodzi? Zgodnie z założeniami ministerialnego projektu „Rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta” gmina Nakło ma powiększyć swoją powierzchnię. Od stycznia 2017 roku, o ile projekt zostanie przekuty w rozporządzenie, a ono nabierze mocy prawnej.

Dokładnie Nakło zwiększy swoją powierzchnię o 20,02 ha, czyli o działki, które obecnie leżą w granicach miejscowości Chrząstowo.

W uzasadnieniu projektu znajduje się informacja o tym, że „za pozytywnym rozpatrzeniem przemawiają względy przestrzenno-funkcjonalne”. Jak argumentują autorzy projektu, po wybudowaniu obwodnicy Nakła część terenu wsi Chrząstowo znalazła się między ulicami miejskimi „stanowiącymi przebieg drogi wojewódzkiej (ul. Mrotecka) i drogi powiatowej (ul. Karnowska) oraz drogi krajowej nr 10. Ten teren jest przeznaczony pod zabudowę usługową i mieszkaniową jednorodzinną.

Projekt zyskał pozytywną opinię nakielskich radnych i wojewody kujawsko-pomorskiego.

Inna zmiana w naszym regionie dotyczy Wąbrzeźna. We-dług założeń projektu Rady Ministrów, z mapy województwa w styczniu 2017 roku zniknęłaby gmina Wąbrzeźno. Pojawiłaby się za to gmina Ryńsk. O tę zmianę wnioskowali sami radni gminy.

Jeżeli projekt stanie się rządowym rozporządzeniem, na tabliczkę na urzędzie w Wąbrzeźnie trafi nazwa Ryńska.
Fragmenty projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmiany nazwy gminy.
Jeżeli projekt stanie się rządowym rozporządzeniem, na tabliczkę na urzędzie w Wąbrzeźnie trafi nazwa Ryńska.
Fragmenty projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmiany nazwy gminy.

Spadek po PRL-u

Z uzasadnienia projektu wynika, że wprowadzenie nazwy Ryńsk ma być szansą na odbudowanie więzi lokalnych.

Chodzi o „więzi, które w latach PRL wielokrotnie były zrywane metodami administracyjnymi. Zmiana w niczym nie umniejszy statusowi Wąbrzeź-na, które jako miasto zachowa dotychczasową rolę” - czytamy w projekcie. „W powszechnym odbiorze nazwa Wąbrzeźno kojarzona jest przede wszystkim z miastem, natomiast nazwa Ryńsk jednoznacznie kojarzyć się będzie z gminą wiejską”.

Twórcy projektu podkreślają, że „nazwa powinna odzwierciedlać charakter gminy, gdyż wtedy można mówić o kształtowaniu jej własnej tożsamości regionalnej i pielęgnowaniu lokalnego patriotyzmu. Zmiana nazwy wpłynie korzystnie na prawidłowe kierowanie korespondencji. Obecnie występują pomyłki w kierowaniu korespondencji do gminy zamiast do miasta (...).”

Gmina Ryńsk funkcjonowała do 1954 roku.

Wójt wystąpił do ministra

Wczoraj wójt Wąbrzeźna, Władysław Łukasik był nieosiągalny.

Ale to właśnie on w ubiegłym roku zwrócił się do MAiC z wnioskiem z zmianę nazwy gminy: - Żadna z miejscowości leżących na tym terenie nie nosi nazwy Wąbrzeźno.

Projekt zakłada też zmiany w innych gminach. Opole ma powiększyć się kosztem ościennych gmin o około 1700 ha, a m.in. Jastarnia ma stracić status miasta.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.