Maciej Czerniak

Ryńsk zamiast Wąbrzeźna

Jeżeli projekt stanie się rządowym rozporządzeniem, na tabliczkę na urzędzie w Wąbrzeźnie trafi nazwa Ryńska. Fot. Google Street View Jeżeli projekt stanie się rządowym rozporządzeniem, na tabliczkę na urzędzie w Wąbrzeźnie trafi nazwa Ryńska.
Maciej Czerniak

Z rządowego projektu: Nakło się powiększy, a gmina Wąbrzeźno zniknie z mapy.

- Są plusy i minusy. Ile ludzi tyle opinii - mówi nam jedna z mieszkanek Chrząstowa. - Nakło zyska, my pewnie coś tracimy. Choćby pieniądze z funduszu sołeckiego. Kilka tysięcy w skali roku.

Wojewoda i radni na tak

O co chodzi? Zgodnie z założeniami ministerialnego projektu „Rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta” gmina Nakło ma powiększyć swoją powierzchnię. Od stycznia 2017 roku, o ile projekt zostanie przekuty w rozporządzenie, a ono nabierze mocy prawnej.

Dokładnie Nakło zwiększy swoją powierzchnię o 20,02 ha, czyli o działki, które obecnie leżą w granicach miejscowości Chrząstowo.

W uzasadnieniu projektu znajduje się informacja o tym, że „za pozytywnym rozpatrzeniem przemawiają względy przestrzenno-funkcjonalne”. Jak argumentują autorzy projektu, po wybudowaniu obwodnicy Nakła część terenu wsi Chrząstowo znalazła się między ulicami miejskimi „stanowiącymi przebieg drogi wojewódzkiej (ul. Mrotecka) i drogi powiatowej (ul. Karnowska) oraz drogi krajowej nr 10. Ten teren jest przeznaczony pod zabudowę usługową i mieszkaniową jednorodzinną.

Projekt zyskał pozytywną opinię nakielskich radnych i wojewody kujawsko-pomorskiego.

Inna zmiana w naszym regionie dotyczy Wąbrzeźna. We-dług założeń projektu Rady Ministrów, z mapy województwa w styczniu 2017 roku zniknęłaby gmina Wąbrzeźno. Pojawiłaby się za to gmina Ryńsk. O tę zmianę wnioskowali sami radni gminy.

Jeżeli projekt stanie się rządowym rozporządzeniem, na tabliczkę na urzędzie w Wąbrzeźnie trafi nazwa Ryńska.
Fragmenty projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmiany nazwy gminy.
Jeżeli projekt stanie się rządowym rozporządzeniem, na tabliczkę na urzędzie w Wąbrzeźnie trafi nazwa Ryńska.
Fragmenty projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmiany nazwy gminy.

Spadek po PRL-u

Z uzasadnienia projektu wynika, że wprowadzenie nazwy Ryńsk ma być szansą na odbudowanie więzi lokalnych.

Chodzi o „więzi, które w latach PRL wielokrotnie były zrywane metodami administracyjnymi. Zmiana w niczym nie umniejszy statusowi Wąbrzeź-na, które jako miasto zachowa dotychczasową rolę” - czytamy w projekcie. „W powszechnym odbiorze nazwa Wąbrzeźno kojarzona jest przede wszystkim z miastem, natomiast nazwa Ryńsk jednoznacznie kojarzyć się będzie z gminą wiejską”.

Twórcy projektu podkreślają, że „nazwa powinna odzwierciedlać charakter gminy, gdyż wtedy można mówić o kształtowaniu jej własnej tożsamości regionalnej i pielęgnowaniu lokalnego patriotyzmu. Zmiana nazwy wpłynie korzystnie na prawidłowe kierowanie korespondencji. Obecnie występują pomyłki w kierowaniu korespondencji do gminy zamiast do miasta (...).”

Gmina Ryńsk funkcjonowała do 1954 roku.

Wójt wystąpił do ministra

Wczoraj wójt Wąbrzeźna, Władysław Łukasik był nieosiągalny.

Ale to właśnie on w ubiegłym roku zwrócił się do MAiC z wnioskiem z zmianę nazwy gminy: - Żadna z miejscowości leżących na tym terenie nie nosi nazwy Wąbrzeźno.

Projekt zakłada też zmiany w innych gminach. Opole ma powiększyć się kosztem ościennych gmin o około 1700 ha, a m.in. Jastarnia ma stracić status miasta.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.