Rysie w Kujawsko-Pomorskiem. Już dwa razy pokazały się ludziom!

Czytaj dalej
Justyna Wojciechowska-Narloch

Rysie w Kujawsko-Pomorskiem. Już dwa razy pokazały się ludziom!

Justyna Wojciechowska-Narloch

Rysie to gatunek drapieżników, które przyrodnicy próbują przywrócić naturze w północnej części Polski. Rozległe tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przemierzają trzy samce – Zygmuś, Cień i Grzybiarz. Widziano je w Borach Tucholskich, a ostatnio we wsi Sielec w powiecie żnińskim.

Zygmuś, Cień i Grzybiarz są żywymi elementami projektu realizowanego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze we współpracy z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu. Zakłada on przywrócenie rysia na obszarze dawnego bytowania, tj. w północno – zachodniej Polsce. Przy tym autorzy projektu dbają o zapewnienie warunków dla rozwoju populacji na drodze odtworzenia populacji nizinnej w oparciu o hodowle zagrodowe, metodą adaptacji.

Rysie w Kujawsko-Pomorskiem - z Drawska pod Żnin

W taki sposób wychowano Zygmusia, Cienia i Grzybiarza, by później wypuścić wszystkie trzy osobniki na wolność. Pierwszego z nich zaobserwowano w połowie listopada w Nadleśnictwie Gołąbki. To okolice pomiędzy Mogilnem a Żninem.

- Ryś Zygmuś został wpuszczony w okolicach Drawska, czyli jakieś 200 km od miejsca, gdzie go widziano ostatnio. Obroża telemetryczna pozwala precyzyjne przeanalizować szlak, areał osobniczy, zachowanie konkretnego osobnika, jego aktywność dobową, a pośrednio także sukcesy łowieckie – informują toruńscy leśnicy.

Niedawno Zygmusia widziano znowu. Pojawił się w okolicach wsi Sielec niedaleko ruin starego dworu. Spacerującej tam parze udało się nawet zrobić zdjęcie rysiowi.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.