Ryszard Kowalczyk był tajnym współpracownikiem SB

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/KSW
Krzysztof Ogiolda

Ryszard Kowalczyk był tajnym współpracownikiem SB

Krzysztof Ogiolda

Ryszard Kowalczyk wraz z bratem Jerzym wysadził w 1971 aulę WSP. Obaj są patronami opolskiej ulicy. - Jak się uprawia politykę historyczną zamiast historii, to powstaje taki pasztet - uważa Zbigniew Bereszyński, który znalazł informację w zasobach IPN. O swoim ustaleniu poinformował listem wojewodę.

- Rejestracji dokonano w połowie 1981 roku, gdy Ryszard Kowalczyk odbywał karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Barczewie. Po wyjściu na wolność był on zaliczany do sieci agenturalnej Departamentu III MSW jako TW pseudonim „Seep” - ustalił Zbigniew Bereszyński, działacz niepodległościowy i badacz, autor monumentalnej książki „NSZZ „Solidarność” i rewolucja solidarnościowa na Śląsku opolskim 1980-1990”.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.