Rząd daje służbom większe uprawnienia

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
Tomasz Skłodowski

Rząd daje służbom większe uprawnienia

Tomasz Skłodowski

Służby mają działać zdecydowanie, szybko i skutecznie, by zapewnić bezpieczeństwo przed terrorystami. Ustawa antyterrorystyczna gotowa.

Ustawę pozwalającą służbom na skuteczne zapobieganie aktom terrorystycznym przygotował koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński we współpracy z szefem MSW Mariuszem Błaszczakiem. W czwartek, 24 marca obaj ministrowie przedstawili jej założenia.
Głównym celem nowych przepisów jest zapewnienie koordynacji działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polaków.

Za zapobieganie ewentualnym zamachom odpowiedzialna będzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a zwłaszcza jej służby kontrwywiadowcze. Natomiast reagowanie na zagrożenie bądź skutki ataku będzie obowiązkiem policji, straży pożarnej, straży granicznej, czyli służb podlegających MSWiA. - Chcemy wzmocnić ABW, żeby nie dopuścić do ataku terrorystycznego na terenie Polski – mówił minister koordynator służb Mariusz Kamiński, który przypomniał, że zarówno goście szczytu NATO w Warszawie, jak i uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie mogą być atrakcyjnym celem dla potencjalnych zamachowców.

Dlatego rząd wzmacnia istniejące w strukturach ABW Centrum Antyterrorystyczne. CAT uzyska pełny dostęp do wszystkich baz danych instytucji państwowych oraz innych służb, np. straży granicznej czy policji. Szef ABW uzyska ponadto możliwość zastosowania kontroli operacyjnej, np. podsłuchu, bez zgody sądu. Takie prawo będzie miał jednak wyłącznie wobec cudzoziemców, a kontrola nie może być dłuższa niż trzy miesiące.

Zgodnie z projektem większe uprawnienia otrzyma także szef MSWiA. Będzie mógł wydać decyzję o natychmiastowym wydaleniu poza granice Polski cudzoziemca podejrzanego o związki z terroryzmem. Taka osoba będzie mogła się odwołać od decyzji, ale tylko spoza terytorium Polski.

Szef MSWiA będzie mógł także zdecydować o czasowym zamknięciu granic Polski, a po ewentualnym wprowadzeniu przez premiera podwyższonego stanu alarmowego, zdecydować o odwołaniu imprez masowych i zgromadzeń publicznych na terenie całego kraju.

Ustawa antyterrorystyczna daje ponadto służbom możliwość przeprowadzenia przeszukania bądź rewizji u osoby podejrzanej przez całą dobę, a nie jak dotąd z wyłączeniem godzin nocnych.
Służby chcą również ograniczeń w dostępie do anonimowych telefonów prepaid. Po wejściu w życie przepisów antyterrorystycznych kupienie takiego telefonu i karty SIM będzie możliwe wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Ponadto do 14 dni przedłużono możliwość aresztowania podejrzanego, ale zgodę na tę procedurę musi wydać sąd.

- Przepisy o kontroli operacyjnej dotyczą tylko cudzoziemców, a nie obywateli Polski – podkreślił Mariusz Kamiński. Przypomniał, że identyczne zapisy były w projekcie ustawy antyterrorystycznej, której nie zdążył uchwalić poprzedni Sejm. - Mam nadzieję, że opozycja poprze te rozwiązania, a nie skupi się na polityce totalnej negacji – powiedział natomiast szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Obaj ministrowie podkreślali, że nowe przepisy i uprawnienia służb są konieczne dla zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. - W tak poważnych sprawach nie można być lekkoduchem i powiedzieć, że jakoś to będzie. Państwo polskie nie może być i nie będzie bezradne w walce z terroryzmem – mówili ministrowie.

Autor: Tomasz Skłodowski

Tomasz Skłodowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.