Rząd podzielił pieniądze na drogi. Koszalin nie dostał ani złotówki

Czytaj dalej
Fot. Radosław Brzostek
Marzena Sutryk

Rząd podzielił pieniądze na drogi. Koszalin nie dostał ani złotówki

Marzena Sutryk

Dodatkowe 500 mln zł na drogi lokalne trafiło do samorządów w całym kraju. Koszalin starał się o ok. 5 mln zł na dwie drogi. Po raz kolejny miasto nic nie dostało.

- Wcześniej dobrze układała się współpraca z przedstawicielami rządu w sprawie przebudowy krajowej drogi „11” na terenie Koszalina, a teraz po raz kolejny nasze wnioski zostały odrzucone i właściwie nie wiemy, z jakiego powodu. Nie wiemy też, kto się jeszcze starał i przepadł, bo nie upubliczniono listy wnioskodawców. Trudno, poradzimy sobie, choć stanie się to kosztem innych inwestycji - mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Miasto zabiegało o dofinansowanie ul. Wojska Polskiego (ok. 4 mln zł, przy całkowitej wartości sięgającej ok. 8 mln zł) oraz o ponad 1 mln zł na modernizowaną właśnie ul. Zieloną. Ta druga inwestycja zostanie dokończona jeszcze w tym roku. Natomiast ul. Wojska Polskiego musi być w tej sytuacji podzielona na dwa etapy, do realizacji przez dwa lata. W pierwszej kolejności (w tym roku) będzie realizowany odcinek od ul. 4 Marca do ul. św. Wojciecha, następnie - od ul. św. Wojciecha do ul. Dębowej.

- Jeżeli będzie ogłoszony kolejny nabór, to znowu wystąpimy z wnioskami - dodaje prezydent. Przypomnijmy, wcześniej przepadł też wniosek na kontynuację przebudowy ul. Chałubińskiego w Koszalinie.

Sprawdziliśmy listę przydzielonych dotacji. W naszym regionie wsparcie sięgające od 60 do 80% wartości projektu dostała m. in. gm. Darłowo (na przebudowę drogi w Słowinie), Malechowo (droga Niemica - Bartolino i most w Niemicy), Bobolice (ul. Mieszka I), Borne Sulinowo (Radacz), gm. Szczecinek (Marcelin), powiat drawski (Czarne Małe - Łysinin).

W naszym województwie dodatkowo zostało podzielone prawie 28 mln zł na 29 inwestycji (całkowity koszt z wkładem gmin to ponad 38 mln zł). Na liście rezerwowej jest 8 projektów, w tym Czaplinek, powiat białogardzki, Ustronie Morskie.

Według Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju, dzięki dodatkowemu wsparciu rządowemu zostaną zrealizowane 433 inwestycje drogowe w całym kraju na 817 mln zł (w tym znajduje się 500 mln zł dofinasowania z budżetu państwa, reszta to wkład własny samorządów). Z tej dodatkowej pomocy skorzysta 330 gmin, 70 powiatów oraz 21 miast na prawach powiatu.

Jak podaje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki - minister zapewnił, że druga transza nie jest ostatnią w tym roku, przygotowywana jest następna. Ponadto jesienią planowane jest utworzenie funduszu dróg lokalnych, który umożliwi m.in. budowę dróg w cyklach 2-3 letnich.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.