Rząd zablokuje in vitro? Poseł PiS: - To fake news

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
Joanna Pluta

Rząd zablokuje in vitro? Poseł PiS: - To fake news

Joanna Pluta

Sejm ma w piątek głosować nad projektem ustawy, która może zamknąć samorządom drogę do finansowania in vitro. W jaki sposób?

„Uwaga! Czarny Protest. PiS wprowadza pilnie ustawę, w której rząd będzie miał możliwość karania samorządów za wprowadzenie in vitro!” - taką wiadomość zamieścił parę dni temu na swoim Twitterze poseł PO Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, a teraz przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

In vitro jak rząd pozwoli

O co chodzi? Sejm pracuje właśnie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. W myśl jednego z jej zapisów opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która do tej pory miała jedynie charakter doradczy, ma być wiążąca. Ocenie agencji podlegają wszystkie programy zdrowotne, jakie chciałyby wdrożyć samorządy. Teraz, jeśli opinia AOTMiT będzie negatywna, a samorządowcy i tak uruchomią dany program, to będą musieli się liczyć z sankcjami za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Wśród przedstawicieli PO i .Nowoczesnej zawrzało. Czego się obawiają? Co w praktyce może oznaczać nowa ustawa? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Joanna Pluta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.