Rzeszowska fundacja kolejny raz pomoże uchodźcom

Czytaj dalej
Ula Sobol

Rzeszowska fundacja kolejny raz pomoże uchodźcom

Ula Sobol

Fundacja SOS dla Życia z Rzeszowa dostarczyła już pomoc humanitarną wartą ponad 1,2 mln zł.

Rzeszowska fundacja, której głównym celem jest niesienie pomocy biednym, pokrzywdzonym i chorym, po raz kolejny zdecydowała się zorganizować wsparcie dla prześladowanych chrześcijan, którzy znaleźli schronienie w Kurdystanie, w północnym Iraku.

Większość z nich, uciekając w popłochu, opuszczając swoje domostwa, zostawiła lub straciła cały dobytek. Niektórzy wyszli z domu tylko w tym, co mieli na sobie. Teraz żyją w obozach w fatalnych warunkach.

Z pomocą chrześcijańskim uchodźcom

To właśnie im pospieszyła z pomocą fundacja SOS dla Życia. W listopadzie 2014 roku z Warszawy wyleciał samolot z 11 tonami darów. W drugim transporcie z Rzeszowa wyjechały do Iraku dwa TIR-y (po 20 ton darów każdy), zapakowane przez rzeszowskich żołnierzy i strażaków z OSP w Białej, Słocinie, Przybyszówce, Zalesiu i Załężu. Kolejny TIR z pomocą dla prześladowanych dotarł do Kurdystanu w lutym 2015 roku, a w Wielkim Tygodniu fundacja wraz MON i MSZ oraz Polskimi Siłami Zbrojnymi przekazała kolejnych kilka ton darów. Piąty transport wysłany został w listopadzie ubiegłe-go roku. Dwoma 20-tonowymi TIR-ami do prześladowanych trafiły: żywność, ciepła odzież, koce i chemia gospodarcza. Fundacji udało się również wysłać piec elektryczny do wypieku pieczywa.

Łącznie fundacja dostarczyła pomoc humanitarną o wartości ponad 1,2 mln zł.

Przy załadunku pomagali strażacy z OSP ze Strażowa, Malawy, Woli Rafałowskiej, Hermanowej, Borku Starego, Niechobrza, Głogowa Mało-polskiego, Matysówki, Hyżnego i Tyczyna.

W akcję włączały się też szkoły (m.in. Szkoła Podstawowa nr 8 w Rzeszowie, Gimnazjum nr 5 w Rzeszowie, Szkoła Tańca SOUL DANCE z Dębicy), zakłady pracy (Offsetdruk), apteki (np. przy ulicy 3 Maja), wspólnoty (Odnowa w Duchu Świętym), osoby prywatne oraz siostry sercanki z Domu Samotnej Matki w Rzeszowie.

- To jednak nie koniec pomocy dla uchodźców. Teraz włączyła się do niej Panama, państwo w Ameryce Środkowej - mówi ksiądz Tomasz Jegierski, prezes Fundacji SOS dla Życia.

Panama przyszła nam z pomocą

Po Światowych Dniach Młodzieży, podczas których Ojciec Święty Franciszek prosił o pomoc dla potrzebujących na Bliskim Wschodzie, Juan Carlos Varela Rodriguez, prezydent Panamy (obecny na ŚDM w Krakowie) zadeklarował swoją pomoc. Zobowiązał się do zakupu mleka w proszku i wspólnego wysłania go chrześcijańskim uchodźcom.

- Prezydent Panamy spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Strony ustaliły, że Polska i Panama włączą się we wspólną inicjatywę humanitarną - opowiada ksiądz Tomasz.

Około 30 ton produktów, m.in. mleko w proszku, poleci już we wrześniu trzema samolotami do obozów w Libanie, Jordanii i Iraku (Kurdystanu).

Mleko dla uchodźców kupi również fundacja SOS dla Życia dzięki dotacji, jaką otrzymała od województwa małopolskiego.

Ksiądz Tomasz zapowiada, że w planach jest kolejna akcja Polski i Panamy.

- Na Bliski Wschód, zamiast samolotów, wysłany zostanie panamski statek, do którego można będzie załadować więcej żywności, ubrań, sprzętów, m.in. rolniczych, a także materiałów budowlanych - wylicza prezes fundacji. - Pomoże to uchodźcom normalnie żyć, bo oni nie chcą stamtąd uciekać.

Ula Sobol

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.