Maciej Czerniak

Sądy czeka cyfrowa rewolucja. Pisma mamy składać bez ruszania się z domu

Pandemia koronawirusa przyśpieszyła plany informatyzacji w sądach Fot. Polskapress/Archiwum Pandemia koronawirusa przyśpieszyła plany informatyzacji w sądach
Maciej Czerniak

Portale informacyjne sądów mają zostać rozszerzone. Na razie korzystają z nich głównie pełnomocnicy i adwokaci. Docelowo obywatel ma dowiedzieć się, jaki jest wynik losowanie sędziego w jego sprawie.

Już nie trzeba będzie czekać na pismo z sądu, by, na przykład dowiedzieć się, który sędzia poprowadzi postępowanie w naszej sprawie. Strony mają takie informacje uzyskiwać przez internet za pośrednictwem rozbudowanych Portali Informacyjnych Sądów Powszechnych. Takie serwisy już działają w większości sądów w Polsce.

Epidemia koronawirusa odsłoniła braki w informatyzacji sądów. Z raportu przygotowanego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że obecnie z portali informacyjnych korzystają dwie grupy zainteresowanych. To w 42 procentach to strony procesu. Pozostali to pełnomocnicy stron, sędziowie, prokuratorzy, pracownicy Urzędów Skarbowych, Zakładów Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędów Stanu Cywilnego.

Zakres możliwości portali ma się rozszerzać. 

więcej o tym czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.