Małgorzata Oberlan

Sądy wrócą do pracy w połowie maja? Wiele na to wskazuje. I będą miały wiele pracy!

Sądy wrócą do pracy w połowie maja? Wiele na to wskazuje. I będą miały wiele pracy!
Małgorzata Oberlan

Do 15 maja w Sądzie Rejonowym i Sądzie Okręgowym w Toruniu nie będą odbywać się żadne jawne posiedzenia, poza najpilniejszymi - to decyzje prezesów sądów z 23 kwietnia. Potem Temidę zaleje fala spraw koronawirusowych?

To możliwe, bo to w sądach rozstrzygać się będą się chociażby odwołania od mandatów czy kar nałożonych w związku ze złamaniem epidemicznych obostrzeń czy procedur kwarantanny. Poza tym, od marca w sądach (całego kraju) dzieje się niewiele. Terminy posiedzeń zostały zniesione w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemiologicznego. Gdy Temida wróci do pracy, a po 15 maja powinno to nastąpić, będzie miała pełne ręce roboty. Przybędzie spraw z każdej kategorii, a podjąć trzeba będzie też przecież szereg oczekujących.


Na razie, 23 kwietnia, prezesi toruńskich sądów - rejonowego i okręgowego - wydali zarządzenia przesuwające zawieszenie terminów posiedzeń jawnych do połowy maja. Sąd Rejonowy w Toruniu informuje przypomina też, iż od 16 kwietnia 2020 r. wezwani uczestnicy postępowań sądowych w sprawach pilnych (strony, pełnomocnicy, prokuratorzy i inne osoby wezwane w sprawach z kategorii pilnych) mają obowiązek noszenia w gmachu sądu maseczek przylegających do twarzy oraz zakrywających usta i nos. "Osoby, które nie zastosują się do powyższego nie będą mogły wejść do budynku Sądu Rejonowego w Toruniu" - podkreślono w komunikacie.

Wiele wskazuje, że sądy w całym kraju muszą się szykować nie tylko na nadrabianie zaległości, ale i lawinę spraw związanych z zarazą. "Sądom przybędzie spraw każdej kategorii. Taki jest efekt każdego kryzysu" - mówił niedawno sędzia Waldemar Żurek "Rzeczpospolitej". I wyliczał: sprawy upadłościowe firm i upadłości konsumenckie, pozwy o zapłatę, rozwody (także te będąca wynikiem kwarantanny), sprawy o alimenty. Pojawić się też może wysyp spraw pracowniczych (zwolnienia z pracy, obniżenia wynagrodzeń itp.) oraz tych dotyczących nadzwyczajnej zmiany stosunków umowy najmy czy świadczenia usług.

Najprawdopodobniej po 15 maja też należy się spodziewać powrotu do normalnej pracy kancelarii komorniczych. Od początku pandemii zawieszone są licytacje komornicze i większość egzekucji. Gdy sytuacja wróci do normy, komornicy także będą mieli pełne ręce pracy.

Na koniec przypomnijmy, że przyjmowanie interesantów przez Prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu jest zawieszone do odwołania. Skargi i wnioski należy składać wyłącznie na piśmie na adres: Sąd Rejonowy w Toruniu, ul. Fosa Staromiejska 12/14, 87-100 Toruń za pośrednictwem poczty lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres: [email protected]. W sprawach pilnych należy kontaktować się telefonicznie pod numerami telefonów wskazanymi na stronie internetowej sądu. Podobne zasady obowiązują w przypadku Sądu Okręgowego w Toruniu.

Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.