Sami oszczędzają, więc nie mogą dołożyć

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Anna [email protected]

Sami oszczędzają, więc nie mogą dołożyć

Anna [email protected]

Wygląda na to, że nie da się ocalić filii biblioteki pedagogicznej w Sępólnie.

Do Sępólna przyjechał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Towarzyszył mu Wojciech Konieczny i dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Bydgoszczy Ewa Pronobis-Sosnowska. Jak podają samorządowcy, tematem spotkania była m.in. kwestia perspektyw funkcjonowania filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Sępólnie.

Niestety, perspektywy raczej nie są świetlane. Z tego, co podaje wicestarosta Andrzej Marach, wicemarszałek postawił sprawę jasno. Biblioteka Pedagogiczna w Sępólnie będzie działała tylko do sierpnia. Potem zostanie zamknięta.

Goście obejrzeli przygotowane nowe miejsce dla filli w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie. Przypomnijmy, samorządowcy, nic nie wiedząc o zakusach na bibliotekę, zdecydowali się ją przenieść właśnie do liceum. Wszystko jest już gotowe i niemal dopięte na ostatni guzik. - Bibliotekę zostanie przeniesiona już za kilka dni - mówi „Pomorskiej” wicestarosta.

Co dalej? Książki w sierpniu zostaną przekazane powiatowi i w starostwie nie widzą z tym większego problemu. Wiadomo, księgozbiór się przyda. Tylko zasadne jest pytanie, co z bibliotekarzami. To dwie młode osoby. Teraz są zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela, więc Marach widzi możliwość na ich dalsze zatrudnianie, jeśli tylko subwencja będzie nadal utrzymana.

Pytanie, jak będzie wyglądało rozwiązanie umów z tymi pracownikami. Ta kwestia pozostanie nierozstrzygnięta, póki w starostwie nie będą mieć żadnych pisemnych gwarancji. Marach mówi „Pomorskiej” jasno, że w powiecie nie mają ochoty na łożenie na pensje tych pracowników, skoro sami ograniczali zatrudnienie. Przykłady? Chociażby ubiegłoroczna likwidacja etatów głównych księgowych w poszczególnych placówkach oświatowych i dla oszczędności zorganizowanie zespołu księgowych przy starostwie. Zresztą, powiat wprowadził też oszczędności w bibliotekach.

- Z pewnością nie będzie tak, że sami będziemy finansować tę bibliotekę - mówi Marach.

Z informacji przekazanych przez wicemarszałka wynika, że pod topór idzie nie tylko sępoleńska filia. - Od sierpnia mają być zlikwidowane wszystkie filie Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Bydgoszczy, a jest ich siedem - mówi wicestarosta.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.