Sędzia, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak i skrytykował PiS, uniknie postępowania dyscyplinarnego

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
NK

Sędzia, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak i skrytykował PiS, uniknie postępowania dyscyplinarnego

NK

Poznański sędzia Sławomir Jęksa, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak i skrytykował poczynania PiS dotyczące sądownictwa, na razie uniknie postępowania dyscyplinarnego. Taką decyzję podjął rzecznik dyscyplinarny przy poznańskim Sądzie Apelacyjnym, który nie dopatrzył się z jego strony przewinienia.

Sprawa sędziego Jęksy dotyczy jego uzasadnienia wyroku uniewinniającego Joannę Jaśkowiak za użycie przez nią słów „Jestem wku*wiona” podczas Strajku Kobiet w 2017 roku. Mimo że żona prezydenta Jaśkowiaka została w pierwszej instancji skazana, ostatecznie sędzia Jęksa ją uniewinnił.

Znacznie głośniejszym echem niż samo uniewinnienie, odbiło się jednak uzasadnienie wyroku, w którym sędzia Jęksa mocno skrytykował PiS i reformy sądownictwa.

Sędzia Sławomir Jęksa nie miał wątpliwości, że obecnie w kraju dochodzi do łamania konstytucji.

– Mamy ciąg naruszeń konstytucji związanych z ograniczaniem wolności zgromadzeń, przejmowaniem instytucji konstytucyjnych takich jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, czy Sąd Najwyższy, naruszaniem zasady trójpodziału władzy, odmową publikowania orzeczeń TK, stosowaniem prawa łaski w ramach trwającego postępowania karnego, wprowadzaniem nieuprawnionych osób do TK – mówił sędzia Jęksa i kontynuował:

– W ostatnich miesiącach polityka bardzo istotnie wdziera się do sądownictwa. Zarówno w sposób bezpośredni do organów sądownictwa, jak i pośrednio poprzez polityczne sprawy. Choćby nie wiem, jak się zapierać, sprawa Joanny Jaśkowiak ma charakter polityczny.

Niedługo później rzecznik dyscyplinarny sędziów powołany przez Zbigniewa Ziobrę polecił sędzi Marioli Głowackiej, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy poznańskim Sądzie Apelacyjnym, wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Ostatecznie, jak informuje "Gazeta Wyborcza", nie dopatrzyła się ona przewinienia w postępowaniu sędziego Jęksy.

To oznacza, że przynajmniej na razie jest on bezpieczny. Osobne postępowanie może bowiem rozpocząć sam rzecznik dyscyplinarny sędziów powołany przez Ziobrę.

NK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.