Seniorom przysługuje dużo ulg oraz zniżek. Sprawdźcie jakie!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Borek, (TES)

Seniorom przysługuje dużo ulg oraz zniżek. Sprawdźcie jakie!

Katarzyna Borek, (TES)

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy spis ważniejszych darmowych usług, zniżek, ulg i innych udogodnień, z jakich polscy seniorzy mogą korzystać u siebie i na terenie kraju.

Zniżki na przejazdy autobusami i tramwajami

Najbardziej powszechne są darmowe przejazdy autobusami i tramwajami należącymi do miejskich zakładów czy spółek komunikacyjnych. Z reguły pasażerowie, którzy ukończyli 70 lat mogą podróżować za darmo, ale krąg osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską zwykle ustalany jest przez radę miasta, dzięki czemu często ustalane są zniżki dla emerytów i rencistów, którzy nie ukończyli jeszcze 70 lat. Zwykle są to 50-procentowe upusty - ale trzeba okazać imienną legitymację emeryta-rencisty. W przypadku jej braku może wystarczyć na przykład aktualny odcinek emerytury czy renty.

Zniżki na przejazdy pociągami

PKP Intercity też przygotowało dla seniorów zniżki. Jednym z takich udogodnień jest „Bilet dla Seniora”, dający 30 proc. zniżki. To stała oferta dla każdego, kto ukończył 60 lat.

Ulgi przygotowały dla seniorów także Przewozy Regionalne, a skorzystać z nich mogą osoby, które ukończyły 60 lat. Seniorzy mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą. 37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych.

Taka ulga nie dotyczy przejazdów pociągami Eurocity.
Uwaga: przejazdy tam i z powrotem są traktowane jako dwa oddzielne przejazdy.
Prawo do zniżki przysługuje osobom w wieku 60+ na podstawie odpowiedniego zaświadczenia (które wydają między innymi terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) wraz z dowodem osobistym lub też z innym dokumentem ze zdjęciem, potwierdzającym tożsamość osoby.
Z dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać współmałżonkowie emerytów, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Podatek od psa

Od władz miasta zależą też inne lokalne zniżki czy zwolnienia z opłat. Dotyczy to na przykład podatku za posiadanie psa. W niektórych miastach osoby, które ukończyły 65 lat nie muszą go płacić.

Specjalne programy

Niektóre miasta mają też specjalne programy dla seniorów. To oferta kompleksowych zniżek za korzystanie z ofert różnych instytucji i firm (od teatru po gabinety odnowy biologicznej). Gminne karty seniora wydają urzędy gminy, na podstawie własnych ustaleń. Upoważniają do korzystania z promocyjnych ofert partnerów programu.

Tańsze zakupy i usługi

Warto także pamiętać o przykład w wyznaczony dzień tygodnia można skorzystać z rabatu na zakupy (w wysokości choćby 5-10 proc.) lub otrzymać dodatkowe punkty na karcie lojalnościowej, które zamienia się na prezenty.

O upusty warto też pytać w punktach usługowych. Oferują je seniorom na przykład dentyści, fryzjerzy, kosmetyczki, masażyści. Zazwyczaj oferta ta dotyczy określonych dni i godzin, dlatego zapytajmy o to.

Spore zniżki proponują emerytom także firmy sprzedające okulary korekcyjne, aparaty słuchowe oraz sprzęt rehabilitacyjny! O upusty dopytujmy też operatorów przy zakupie telefonu i ustalając opłaty abonamentu. Można uzyskać zniżki dotyczące pakietu usług (telefon, kablówka, internet).

Darmowe badania

Seniorzy w ramach akcji prowadzonych na terenie całej Polski mogą liczyć na różne (nie tylko mammograficzne) darmowe badania. W wielu miejscowościach odbywają się różnego rodzaju dni promocji zdrowia, w czasie których z darmowych badań mogą skorzystać tysiące osób. Także na wsiach organizowane są czasami jednodniowe akcje zdrowotne.

Pieniądze dla stulatków

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby, które ukończyły 100 lat. Obecnie wysokość tak zwanego świadczenia honorowego wynosi ok. 3.400 zł brutto. Jest wypłacane dożywotnio.

Świadczenie to dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają emerytury, renty! W ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku z dokumentem, który potwierdza datę urodzenia.

Ogólnopolska 
Karta Seniora

Każda osoba, która ukończyła 60 lat, może bezpłatnie przystąpić do programu Ogólnopolskiej Karty Seniora.

Karta ta wystawiana jest imiennie, bezpłatnie oraz bezterminowe. W poszczególnych miastach karty wydawane są między innymi w uniwersytetach trzeciego wieku, klubach seniora, podczas targów i wydarzeń dla seniorów.

Ogólnopolska Karta Seniora uprawnia do korzystania ze zniżek na wybrane produkty i 
usługi. Wśród firm, które przystąpiły do programu, znajdują się na przykład uzdrowiska, ośrodki rehabilitacyjne, akademie językowe, ośrodki kultury (muzea, teatry, kina), ośrodki medyczne.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić wysyłając zgłoszenie pod adresem: Stowarzyszenie MANKO, al. J. Słowackiego 46/30, 30-018 Kraków, z dopiskiem ,,Ogólnopolska Karta Seniora”.

Tańszy paszport dla emeryta

Dla emerytów, którzy lubią podróżować za granicę, przygotowano również zniżki za wyrobienie paszportu. Standardowa opłata za ten dokument wynosi 140 złotych. Ulga w wysokości 50 proc. przysługuje między innymi emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i ich współmałżonkom (pozostającym na ich utrzymaniu), osobom przebywającym w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczych oraz pobierającym zasiłki stałe, a także kombatantom i innym osobom, do których stosuje się przepisy ustawy o kombatantach. Osoby uprawnione do ulgi za wydanie paszportu płacą 70 zł.

Za darmo paszport mogą wyrobić osoby, które ukończyły 70. rok życia (oraz osoby przebywające w domach opieki społecznej, w zakładach opiekuńczych i osoby korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, które wyjeżdżają za granicę w celu długotrwałego leczenia lub konieczności poddania się operacji). Aby skorzystać z tej zniżki, trzeba udowodnić swoją tożsamość i wymagany, ukończony wiek. Wystarczy do tego dowód tożsamości.

Jakie przywileje mają kombatanci

Kombatanci mają prawo do ulgowych przejazdów międzymiastowych. Zniżka wynosi 51 proc. przy podróży koleją w klasie pierwszej i drugiej pociągu osobowego oraz pospiesznego. Taki sam upust jest również wtedy, gdy kombatant zdecyduje się na przejazd autobusem zwykłym lub przyspieszonym.

W obu jednak przypadkach ze zniżki można korzystać wyłącznie przy zakupie biletów jednorazowych.

Osoby posiadające legitymacje kombatanckie i inne osoby uprawnione mogą również podróżować, korzystając ze zniżkowych biletów jednorazowych na pociągi inne niż osobowe i pospieszne - pod 
warunkiem że przejazdy odbywają się wyłącznie klasą 2. Także w tym przypadku ulga wynosi 51 procent.

Dom spokojnej starości

Prawo do umieszczenia w domu opieki społecznej przysługuje osobie, która wymaga 
całodobowej opieki z powo-du wieku, choroby lub niepeł-nosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Bez abonamentu RTV od 60 lat lub 75 lat

Seniorzy mogą oglądać telewizję nie płacąc za abonament radiowo-telewizyjny. Tak się dzieje, gdy abonent osiąga 75 lat (tego zwolnienia nie trzeba potwierdzać!). Abonamentu nie muszą też płacić emeryci, którzy ukończyli 60 lat i ich świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Warto wybrać się na pocztę, aby sprawdzić swój status, bo korzystający ze zwolnień muszą tam zgłosić zmiany stanu prawnego/faktycznego, które mają wpływ na uzyskanie zwolnienia - w terminie 14 dni od dnia, w którym zmiana nastąpiła. Dokumentem potwierdzającym uzyskanie uprawnień do korzystania z bezpłatnego abonamentu jest oryginał formularza zwolnienia z opłat za używanie odbiorników RTV potwierdzony datownikiem poczty.
Zwolnienia od opłat abonamentowych RTV przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia z tych opłat.

przykład Ogólnopolska Karta Seniora. W muzeach państwowych starsi zwiedzający za bilety zapłacą połowę ceny normalnej wejściówki. Można liczyć także nawet do 25 proc. rabatu na bilet w galeriach czy ogrodach zoologicznych - wystarczy okazać legitymację emeryta-rencisty. O zniżki z tą legitymacją warto też pytać przy okazji pobytu w kinach, teatrach czy w obiektach sportowych. Kina organizują tzw. seanse dla seniora. Warto także pamiętać o specjalnych ofertach wypoczynku dla seniorów. O upust można pytać w biurach podróży (czasem mogą je uzyskać nawet osoby, które skończyły 55. rok życia). Zwykle jednak upusty dotyczą tzw. okresów posezonowych (od 1 kwietnia do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października). Ośrodki wczasowe proponują w tych terminach nawet do 50 proc. zniżki.

Katarzyna Borek, (TES)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.