Łukasz Winczura

Serce naszych posłów nie bije zbyt mocno dla regionu

Norbert Kaczmarczyk (Kukiz 15), nazywany często w Tarnowie „posłem widmo”, to istny wulkan inicjatyw dla naszego regionu Fot. Archiwum Norbert Kaczmarczyk (Kukiz 15), nazywany często w Tarnowie „posłem widmo”, to istny wulkan inicjatyw dla naszego regionu
Łukasz Winczura

O Tarnowie najbardziej pamięta poseł Norbert Kaczmarczyk, który mieszka... w Proszowicach. Ale mamy za to parlamentarnych ekspertów od quadów, motorów oraz przestrzeni kosmicznej.

Półmetek kadencji Sejmu minął niczym z bicza trzasnął. Pora więc na pierwsze podsumowania, a przede wszystkim na ogląd, czy dziewięcioro tarnowskich parlamentarzystów nie zapomniało, kto zagłosował na nich w wyborach 25 października 2015 roku.

Na pierwszej linii frontu

O pozycji posłów w poszczególnych partiach świadczy kilka spraw. To funkcje, które pełnią w swoich klubach parlamentarnych, kierownicze posady w komisjach a nawet... miejsca, które zajmują na sali plenarnej.

W Prawie i Sprawiedliwości w ekstraklasie mamy dwoje przedstawicieli. To wiceminister zdrowia Józefa Szczurek Żelazko, która zasiada w tak zwanym „tramwaju”, czyli ławach rządowych. Jej kariera należy do bardziej błyskotliwych w bieżącej kadencji, bo rzadko kiedy sejmowy debiutant otrzymuje stałą wejściówkę na posiedzenia Rady Ministrów. Poza tym nazwisko brzeskiej parlamentarzystki pojawia się coraz częściej na giełdzie potencjalnych następców ministra Konstantego Radziwiłła przy planowanej rekonstrukcji rządu.

Drugim VIP-em w partii rządzącej jest szef tarnowskiego okręgu wyborczego, Włodzimierz Bernacki. To bliski przyjaciel wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, filar „frakcji profesorskiej”, która ma bardzo mocne przełożenie na wiele decyzji prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Bernacki zasiada we władzach klubu, jest szefem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetu i przewodniczy polskiej delegacji do Rady Europy. Był przymierzany do teki ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jednak w ostatniej chwili w wyścigu „ograł go” Jarosław Gowin.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • co dla Tarnowa zrobił poseł-widmo?
 • którzy z posłów zajęli się tematyką quadów i nordic walkingu?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Winczura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.