Seria kradzieży aut. Zwłaszcza luksusowych

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Izabela Krzewska

Seria kradzieży aut. Zwłaszcza luksusowych

Izabela Krzewska

Tylko w Białymstoku i okolicach zginęło ostatnio kilkanaście samochodów.

To głównie japońskie i niemieckie marki. Skala kradzieży jest na tyle duża, że policja zaapelowała przez media do mieszkańców o szczególną ostrożność. Na lokalnych witrynach internetowych pojawiają się zaś ogłoszenia pokrzywdzonych właścicieli, którzy proszą o pomoc w odnalezieniu auta.

- Byliśmy w domu, ale nic nie słyszeliśmy. Alarm się nie włączył. Złodzieje nie włamywali się na siłę, tylko komputerowo - opowiada właściciel czarnego audi A4 skradzionego we wsi k. Białegostoku, w nocy z 14/15 marca. - Na monitoringu sąsiada widać, że przez pół godziny robili podchody. Podchodzili i odchodzili. Sprawdzali pewnie, czy nikt się nie obudzi - dodaje 27-latek.

W podobnych okolicznościach ginęły inne samochody.

- Z ustaleń policyjnych wynika, że złodzieje kradną w godzinach nocnych. Sprawcy po wytypowaniu i wcześniejszej obserwacji posesji i właścicieli pojazdu, najczęściej po północy pokonują ogrodzenie posesji (także poprzez uszkodzenie mechanizmu siłownika bramy), a następnie przełamują zabezpieczenia samochodów, uruchamiają je i odjeżdżają - mówi mł. asp. Adam Romanowicz z KWP w Białymstoku.

Niektórzy przestępcy są na tyle zuchwali, że kradną w czasie, gdy właściciele są w tym czasie w domu.

Niektórzy ułatwiają złodziejom pracę, bo zostawiają w samochodzie kluczyki i dokumenty. Stąd prośba o zabezpieczanie samochodów, posesji i wyczulenie na podejrzane hałasy czy osoby i pojazdami z numerami rejestracyjnymi spoza województwa podlaskiego lub zagranicznymi.

Od lat najczęściej kradzionym autem jest volkswagen (Passat, Sharan, Golf), Audi (A4, A6), a także Toyoty (Auris, Corolla, Yaris), i Hondy (Accord, Civic, CRV). To najbardziej chodliwe samochody kradzione często na zamówienie. Robią to grupy przestępcze ukraińskie i litewskie, które szmuglują luksusowe auta do krajów byłego WNP. Volkswageny rozbierane są na części. Co warto zaznaczyć, Podlaskie jest regioniem, gdzie odnotowuje się najmniej kradzieży aut w kraju.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.