Setki tysięcy złotych, kilka mieszkań i porsche w garażu - to majątek wielkopolskich polityków

Czytaj dalej
Norbert Kowalski

Setki tysięcy złotych, kilka mieszkań i porsche w garażu - to majątek wielkopolskich polityków

Norbert Kowalski

Na początku lipca wejdą w życie zmiany zakładające obniżkę pensji posłów i senatorów. Do tej pory za wykonywanie swoich obowiązków zarabiali co roku średnio około 110-140 tys. złotych. W Wielkopolsce nie brakuje jednak posłów, którzy mogą pochwalić się o wiele większym majątkiem. Najbogatszymi wielkopolskimi politykami są poseł Marek Ruciński oraz senator Jadwiga Rotnicka, którzy mają na swoich kontach ponad milionowe oszczędności.

Nie wstydzę się swoich zarobków. Uważam, że moja ponad 50-letnia praca zaowocowała tym, że mam zawód, osiągnięcia i odpowiednie dochody. Rzeczywiście nie obawiam się o swoją przyszłość, choć zdaję sobie sprawę, że życie może ułożyć się inaczej – mówi Jadwiga Rotnicka, senator PO.

Jest ona jednym z dwóch najbogatszych wielkopolskich polityków. W swoim oświadczeniu majątkowym za 2017 rok wpisała ponad 1,3 mln zł oszczędności. Oprócz tego posiada dom o wartości 1,2 mln zł i mieszkanie warte 450 tys. zł.

– Moje dochody to i tak nic w porównaniu do tego, co otrzymuje prezes spółki państwowej, który jest powoływany nie wiadomo skąd. Jego roczne dochody to moje oszczędności

– komentuje Jadwiga Rotnicka.

O swoją przyszłość spokojny może być również Marek Ruciński, poseł Nowoczesnej, który na swoim koncie ma ponad 1,6 mln złotych. Oprócz tego jest właścicielem domu i mieszkań o łącznej wartości ponad 1,5 mln zł.

Setki tysięcy złotych, kilka mieszkań i porsche w garażu - to majątek wielkopolskich polityków
Lukasz Gdak Jadwiga Rotnicka ma ponad milion złotych oszczędności na koncie. – Moja ponad 50-letnia praca zaowocowała tym, że mam odpowiednie zarobki – mówi.

Majątki wszystkich wielkopolskich posłów i senatorów są bardzo zróżnicowane. Chociaż nie znajdziemy już więcej milionerów, nie brakuje osób, które mają na swoim koncie co najmniej 200 tys. zł oszczędności. To m.in. Jan Dziedziczak (poseł PiS – 452 tys. zł), Piotr Kaleta (poseł PiS – 3100 tys. zł), Marian Poślednik (senator PO – 338 tys. zł), Leszek Galemba (poseł PiS – 300 tys. zł), Jakub Rutnicki (poseł PO – 285 tys. zł), Jarosław Urbaniak (poseł PO – 280 tys. zł), Paulina Henning-Kloska (posłanka Nowoczesnej – 258 tys. zł), Witold Czarnecki (poseł PiS – 225 tys. zł), Bożena Szydłowska (poseł PO – 200 tys. zł).

W dalszej cześci tekstu:

 • Który polityk spłaca aż 5 kredytów?
 • Kto może pochwalić się porsche 911?
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.