Sfumato wie, jak bez słów przekazać najważniejsze życiowe prawdy

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Hryniewicz
Leszek Kalinowski

Sfumato wie, jak bez słów przekazać najważniejsze życiowe prawdy

Leszek Kalinowski

Festiwal Sztuki, zorganizowany w Gimnazjum nr 1 pokazał, jak ie artystyczne talenty skrywa młodzież. Impreza skłoniła też wszystkich do refleksji

Korytarze pełne sztalug z abstrakcjami, surrealistycznymi dłońmi. Księga uczuć. Stołówka zamieniała się w scenę koncertową, kabaretową, teatralną. Na widowni rodzice, znajomi, zaproszeni goście. To I Festiwal Sztuki w Gimnazjum nr 1. Uczniowie mają wiele talentów, także artystycznych. Nauczycielka Marzena Nowicka uznała, że warto je pokazać szerszej publiczności. Bo jak mówi, młodzież jest cudowna, zdolna i… żal się rozstawać z trzecioklasistami. A tych rozstań było wiele, bo pani Marzena teatr Sfumato prowadzi od 1993 roku. Uczniowie nie pozostają dłużni. Podkreślają, że dzięki nauczycielce chętnie chodzili do szkoły. I że chciało się im chcieć. Młodzież pokazała swoje prace artystyczne. Był też krótki koncert muzyczny i występ kabaretowy. Kompletna cisza zapanowała, gdy uczniowie pokazali, jak różnie można interpretować Leśmiana. Wielkie brawa zebrał spektakl „I w proch się obrócisz”.

- Większość naszych spektakli powstaje w nocy, ćwiczymy do czasu, aż nam się wszystko spodoba. Czasem do piątej rano - przyznaje Barbara Chrześcijańska. - Gra sprawia nam wielką satysfakcję. Teatr jest formą wyrażania siebie.

Dominika Wiatrowska mówi, że w teatrze najbardziej podoba się jej to, że na scenie przekracza się swoje bariery, wychodzi się ze swojej strefy komfortu. Nie przypuszczamy nawet, że stać nas na rzeczy, o które nigdy wcześniej siebie nie podejrzewaliśmy.

- Przedstawienia mobilizują do dalszej pracy, do refleksji i przemyśleń nad ważnymi problemami - dodaje Lilianna Czaniecka. - Myślę, że nie przesadzę, jak powiem, iż dają one nam szczęście.

- Możemy spełniać swoje marzenia nie płacąc za to - podkreśla Natalia Kulus. - Jesteśmy wdzięczni pani Nowickiej za to, że pokazała nim inny świat.

- I za to że mogliśmy poczuć się kimś innym niż jesteśmy. A przecież każdy chciałby choć przez chwilę przenieść się do świata marzeń - zauważa Barbara Chrześcijańska.

- Oni są wspaniali. Wystarczyło że mrugnęłam okiem, oni mi odpowiadali tym samym - mówi Marzena Nowicka. - Wierzę, że jak opuszczą naszą szkołę, będą realizować nadal swoje pasje.

A że tak jest, można się było przekonać podczas festiwalu. Bo nauczycielkę odwiedzili jej absolwenci, dla których teatr nadal odgrywa w życiu ważną rolę.

A obecny skład Sfumato to: Natalia Kulus, Barbara Chrześcijańska, Katarzyna Sędziak, Dominika Wiatrowska, Julia Gwóźdź, Lilianna Czaniecka, Tycjan Pękala, Kalina Georgiczuk, Krystian Adamczak, Daria Felińska, Agnieszka Felińska, Anna Barska, Natalia Michalewska.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.