Skrzyżowanie w Osielsku pod Bydgoszczą zostanie przebudowane

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Krzysztof Błażejewski

Skrzyżowanie w Osielsku pod Bydgoszczą zostanie przebudowane

Krzysztof Błażejewski

- Coraz więcej kierowców „wciska się” na wylocie ul. Kolonijnej „na drugiego”, choć wyjazd jest wąski. Trzeba coś z tym zrobić - interweniuje nasz Czytelnik.

Zdaniem naszego Czytelnika, zarówno policja, jak i zarządca drogi powinni poprawić przepustowość oraz bezpieczeństwo w Osielsku na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną.

Mnie to niepokoi, bowiem tracę w ten sposób widoczność na drogę główną.

- Z ul. Kolonijnej - mówi Czytelnik - która jest podporządkowana, jest jeden wspólny wyjazd na drogę główną, który służy do jazdy na wprost i do skrętów w lewo i w prawo. Ostatnio coraz więcej kierowców, szczególnie w porze powstawania korków, wciska się „na drugiego”, jako że szerokość drogi pozwala na ciasne zmieszczenie się dwóch aut obok siebie. Mnie to niepokoi, bowiem tracę w ten sposób widoczność na drogę główną, i nie wiem, w którą stronę „wciskający się” pojazd ma zamiar jechać.

Kodeks drogowy zezwala

- Droga w tym miejscu jest na tyle szeroka, że mogą się zmieścić dwa pojazdy, choć za wąska, by można było ją podzielić oznakowaniem na dwie części - wyjaśnia kom. Paweł Słomski z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Prawo o ruchu drogowy dopuszcza możliwość ustawienia się dwóch samochodów jadących w tę samą stronę, zresztą pobocza są utwardzone, jakby zarządca drogi przewidywał taką możliwość. To pomaga rozładować korki. Trzeba tylko pamiętać, że pierwszeństwo w spornej sytuacji będzie miał pojazd stojący po prawej stronie. Jak dotąd nie było w tym miejscu zdarzeń zgłaszanych policji, niemniej będziemy sytuacji się przyglądać.

Problem ten jest dobrze znany.

Od zarządcy drogi, Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy dowiedzieliśmy się, że problem ten jest dobrze znany. - Wielokrotnie był zgłaszany do GDDKiA Oddział w Bydgoszczy, właściwej jednostki administrującej skrzyżowaniem i doczekał się swojej chwili - wyjaśnił nam Roman Stanisławski, dyrektor wydziału Dróg Powiatowych w starostwie. - Obecnie trwają prace uzgodnieniowe dokumentacji projektowej na przebudowę całego skrzyżowania ulic Centralnej i Kolonijnej z droga krajową nr 5.

Za rok będzie lepiej

Na czym prace polegają i kiedy można spodziewać się przebudowy skrzyżowania? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do bydgoskiego oddziału Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Aktualnie realizacja zadania planowana jest na rok 2020.

Jak się dowiedzieliśmy, aktualnie oddział prowadzi prace projektowe rozwiązania, które poprawi bezpieczeństwo ruchu i polepszy przepustowość skrzyżowania ul. Kolonijnej i Centralnej z Szosą Gdańską. Planuje się przebudowę sygnalizacji świetlnej , a także budowę sygnalizacji świetlnej na sąsiednim przejściu dla pieszych. Przewiduje się również wprowadzenie korekt geometrycznych (np. wydzielenie pasów do skrętu na wlotach podporządkowanych), przebudowę elementów oświetlenia, dobudowę odpowiednich elementów infrastruktury dla pieszych, wprowadzenie urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmianę organizacji ruchu. Aktualnie realizacja zadania planowana jest na rok 2020.

Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.