Śląsk Plus, jak co tydzień. Ciekawe artykuły, filmy i interaktywne mapy

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus, jak co tydzień. Ciekawe artykuły, filmy i interaktywne mapy

Maria Zawała

Za kilka dni będziemy wiedzieć. Władza dla PiS czy dla PO. A co to oznacza dla Śląska. Zapis wyborczej debaty Dziennika Zachodniego w Śląsk Plus. To naturalnie nie wszystko. Zapraszamy do lektury

W tym tygodniu w Śląsku Plus przeczytacie m.in.:

Wszystko zaczęło się na Facebooku. Zdjęcie panny młodej wystrojonej w suknię ślubną i welon oraz pana młodego w garniturze i koszuli z muszką, spacerujących po szczytach Tatr sfotografował inny tatromaniak. Fotografię zamieścił na portalu społecznościowym. W taki sposób Martę Szostek-Kral i Artura Kral, nowożeńców z Rudy Śląskiej, poznały tysiące ludzi z całej Polski. Posypały się życzenia i gratulacje od nieznajomych. Nowożeńcy ze Śląska stali się celebrytami z przypadku.

Eksperci ONZ twierdzą, że dzieci z okna życia tracą nieodwołalnie szansę na kontakt z biologiczną rodziną. Promują więc szpitalny poród anonimowy, gdy dane rodziców są utajnione, ale jednak są. Czy to na pewno najlepsze rozwiązanie?

Dzisiaj mija rok od wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Chopina w Katowicach. Pod gruzami budynku zginęli dziennikarze Brygida Frosztęga-Kmiecik (TVP Katowice), Dariusz Kmiecik (TVN), a także ich syn, 2-letni Remigiusz. Krzysztof Kmiecik, by upamiętnić brata, jego żonę i ich syna organizuje w sobotę Memoriał im. B. D. R. Kmiecików.

Kilka dni temu Koleje Śląskie ogłosiły, że od 12 grudnia pociągi tej spółki zaczną jeździć do Bohumina. Koleją będzie można przemieszczać się także między polskim i czeskim Cieszynem. Umożliwią to Ceske Drahy, czyli czeski narodowy przewoźnik. Zarówno Bohumin, jak też Czeski Cieszyn można potraktować jako punkt wyjścia do dalszej podróży po Czechach, a także na Słowację, Węgry, czy do Austrii.

Wciąż w zbyt wielu sprawach kobiety nie mogą mówić o samodzielności i wolnym wyborze - twierdzi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, seksuolog, ginekolog, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, laureatka nagrody Hipokrates 2015

Katowicom wciąż ubywa mieszkańców, więcej katowiczan umiera niż się rodzi, więcej też ludzi wyjeżdża niż przyjeżdża. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku osób, które napłyną do Katowic będzie 2664, w tym 4,8 proc. z zagranicy, zaś wymelduje się z miasta aż 3779, w tym 9 proc. wyjedzie za granicę.

Katowicki oddział IPN ma największy w Instytucie Pamięci Narodowej zbiór materiałów, które Służba Bezpieczeństwa przeznaczyła do zniszczenia. Za niszczenie dokumentów SB wzięło się na przełomie lat 1989/90. Niszczarek nie było, więc darcie, targanie odbywało się ręcznie. Kawałki wrzucano do worów. W Katowicach takie kawałki zajęły 400 worków.

W Konkursie Chopinowskim spotykają się wybitni pianiści z całego świata. Wśród nich był Tymoteusz Bies z Mikołowa. 20-latek w Filharmonii Narodowej wystąpił jako pierwszy. Piszemy o nim.

Co mieści się w budynku stołówki? Dlaczego nie ma już izb żołnierskich? Po bytomskich koszarach oprowadził nas starszy chorąży sztabowy, Piotr Pasternak.

Jest jednym z najpopularniejszych aktorów, utalentowany również muzycznie. Rozmowa z pochodzącym z Kalet, Piotrem Polkiem, który w sobotę, 24 października wystąpi w Chorzowie.

Największy budynek w Rudzie Śląskiej widział już niejedno. A jak wygląda życie w „sypialni Nowego Bytomia”? Zapytaliśmy o to mieszkańców.

Dziewczyna pyta: - Chcesz coś na AIDS? - Nie dziękuję. - A może na ebolę? - Jestem zdrowy, nie potrzebuję. Ale powiedz - uśmiecham się do niej - z czego robi się te lekarstwa. - Jak to z czego? - jest szczerze zdziwiona. - Z główek dzieci! Tadeusz Biedzki opisał konających i obojętność wobec śmierci. Afrykę, jakiej nie znamy. "W piekle eboli" to tytuł jego najnowszej książki.

- Kubę traktujemy jak własnego syna. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Jest nas więcej, jest u nas radośniej. Potrafimy się dzielić. Stawiamy na rozmowę i wychowujemy bez taryfy ulgowej – mówią nam Teresa i Jan Gratkowie, mieszkańcy Żor, którzy od ośmiu lat są rodzicami zastępczymi 15-letniego dziś Jakuba. Są dumni nie tylko z niego, ale i ze swoich dwóch biologicznych córek: 24-letniej Otylii i 14-letniej Faustyny. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach wciąż poszukuje kandydatów z terenu Żor, którzy spełnią się w funkcji rodziny zastępczej niezawodowej.

Kule z przeróżnymi cieczami, dzięki którym dzieci miały się uczyć fizyki, w zasadzie od dnia otwarcia nie były na chodzie dłużej niż kilka dni. W gong też trudno uderzyć, bo pałka urwana została dawno temu. Mija rok od oddania do użytku nowoczesnego parku tematycznego na terenie kampusu w Rybniku. To takie niewielkie, rybnickie Centrum Nauki Kopernik. Jak wygląda po roku użytkowania?

Uczennice Gimnazjum Dwujęzycznego w ZSO nr 1 w Raciborzu znalazły się w gronie półfinalistów telewizyjnego show “Superdzieciak”. - Były fenomenalne - przyznał z uznaniem młody piosenkarz Dawid Kwiatkowski po występie skrzypaczek z Raciborza grających Michaela Jacksona.

70 lat temu tajne akta sądowe Wehrmachtu z twierdzy Torgau przejmują z pociągiem Rosjanie. Są wśród nich dokumenty Polaka, akowca i dezertera z Luftwaffe, mieszkańca wsi Studzienice.
Mieszkańcy Wodzisławia Śl. mogą już korzystać z krytej pływalni na Wilchwach. Remont basenu trwał od kwietnia i kosztował ponad 5,5 mln zł

Za kilka dni, dokładnie w środę, minie rok od pożaru katedry w Sosnowcu. To właśnie w nocy z 28 na 29 października spłonął dach tej świątyni. Dziś katedra wygląda jak nowa, a prace remontowe dobiegają końca.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.