Śląsk Plus, jak co tydzień. Ciekawe artykuły, filmy i interaktywne mapy.

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus, jak co tydzień. Ciekawe artykuły, filmy i interaktywne mapy.

Maria Zawała

Widzieliście już nasz interaktywny reportaż "Pokłady pamięci". Jeśli nie, to zachęcamy. Zobaczcie, jakie artykuły mamy dla Was w tym tygodniu.

W siedzibie Kompanii Węglowej nie ma luksusów. Ale są sekrety
Gdzie urządzają sobie „noclegownię” okupujący gmach związkowcy? Ile wyjść ma gabinet prezesa? Zobaczcie słynny katowicki budynek, który po latach zmieni lokatora. Żegna się z nim górnictwo. Zajrzeliśmy m.in. do sali, w której obraduje zarząd, i tam, gdzie zawsze rozpoczynają się okupacje budynku.

Gdzie są regionalne elity polityczne? Pewnie jeszcze uczą się w gimnazjach
Brak posłów ze śląskiego w nowym rządzie PiS jest złym sygnałem dla regionu. Ale słabość naszych politycznych elit nie dotyczy tylko jednej partii.

Pługi, solarki, magazyn soli. Tu dbają o autostradę A1 [ZDJĘCIA, WIDEO]
„Akcja Zima” oficjalnie rozpoczęta, więc sprawdzamy, jak dbać będą o najważniejsze drogi w regionie. Zaglądamy do Obwodu Utrzymania Autostrady A1 w Maciejowie. Drogowcy są przygotowani.

Kobieta z brzytwą zawsze działa na męską wyobraźnię. Zapiszcie się do pszczyńskich "barber lady"
Moda na wąsy i brody przyszła do nas z Warszawy. Ma się wyśmienicie. Wracają więc barberzy. Specjalistami od męskiego zarostu zostają coraz częściej kobiety, bo są precyzyjne i delikatne.

Otylia Jędrzejczak szkoli innych i nienawidzi słowa "poświęcenie"
W sobotę w Rudzie Śląskiej odbędą się pierwsze zajęcia w ramach warsztatów Otylia Swim Tour. Mistrzyni olimpijska będzie szkolić młodych pływaków, bo jak sama mówi, teraz jest czas, żeby przekazywać swoją wiedzę.

W Brazylii budował kolej i rysował mapy, a potem trafił do Chorzowa
Wystawa o Teofilu Wierzbowskim, który zbudował kolej w dżungli i rysował jej pierwsze mapy, objeżdża całą Brazylię. A co my wiemy o człowieku, który zapisał się także w historii Śląska?

Jak Piłsudski wpakował nas do łagru, bo wolał czerwonych od białych
Marszałek nie zrozumiał natury komunizmu - przekonuje historyk Piotr Zychowicz, autor książki „Pakt Piłsudski-Lenin, czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium”.

Zimy dziś już nie są nam takie straszne
Nie kursowały autobusy, zamykano szkoły, a pociągi i samochody tonęły w ponadmetrowych zaspach. Do walki ze śniegiem wysłano nawet wojsko, a radochę miały tylko dzieciaki, które mogły do woli zjeżdżać na sankach. Bywały lata, gdy o tej porze roku, zamiast obserwować spadające z drzew liście, walczyliśmy ze śniegiem i mrozem.

Mniej poważny niż przewodnik, ale równie przydatny
25 powodów, dla których warto przystanąć na ulicy z mapą w ręku, spojrzeć w górę i odczytać kilka komentarzy. To spacerownik po katowickiej modernie.

Śląski Park Nauki: symulacje zdarzeń, interaktywne wystawy i pokazy 3D
60-letnie planetarium w Parku Śląskim ma być wyremontowane i rozbudowane do 2020 roku. Nie będzie to drugie Centrum Nauki Kopernik. Dominować mają nadal astronomia i sejsmologia.

Wirtualny spacer po Centrum Leczenia Oparzeń
Siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń to jeden z najlepszych szpitali monospecjalistycznych na świecie. Po rozbudowie stał się też jednym z najnowocześniejszych szpitali w naszym kraju.

Pokłady pamięci. Podążaj śladami górników i odkrywaj historię. Wystawa i reportaż w Silesia City Center
„Pokłady pamięci”. Tak nazywa się nasz nowy interaktywny reportaż, od tygodnia dostępny bezpłatnie on-line. Można go obejrzeć, korzystając ze swojego komputera czy tabletu. Jest także częścią interaktywnej wystawy archiwalnych zdjęć, ilustrujących dzieje dzielnicy i górnictwa w Dębie, którą do 14 listopada można oglądać w Silesia City Center. Wystawa jest na placu Tropikalnym.

Zapraszamy
Redakcja Śląsk Plus

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.