Śląsk Plus, jak co tydzień. Ciekawe artykuły, filmy i interaktywne mapy.

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus, jak co tydzień. Ciekawe artykuły, filmy i interaktywne mapy.

Maria Zawała

Śląska godka i śląskie wspomnienia. Historia i współczesność. Emocje, pasje, inwestycje, obyczaje i kultura. Czytajcie Śląsk Plus

Jak cię widzą, tak cię piszą. Dziś oceniamy styl Barbary Dolniak [AKTYWNE ZDJĘCIE]
Tatiana Szczęch, stylistka ocenia stylizację posłanki Barbary Dolniak, wicemarszałek Sejmu. Kod ubioru obowiązujący w Sejmie jest zestawem zasad określających, jak dobierać garderobę i wszystko inne związane z wizerunkiem.

Śląskie w liczbach: Transport i łączność w woj. śląskim w latach 2002-2014

W tym tygodniu prezentujemy kolejną część danych dotyczących transportu i łączności w woj.śląskim. Tym razem przedstawiamy liczbę zarejestrowanych samochodów osobowych w woj.śląskim w podziale na pojemności silnika.

Masz stare meble, niepotrzebne butelki? Nie wyrzucaj ich! Zanieś do DeKato
W katowickiej Spółdzielni Socjalnej DeKato rozmowy o meblach, ubraniach czy biżuterii z sieciówek może nie są zakazane, ale z pewnością są dużym faux-pas. Dokładnie rok temu DeKato założyła szóstka przyjaciół. Miłośników szydełkowania, szycia, renowacji starych mebli czy sztuki z górnej półki. To ludzie, którzy każdej starej rzeczy potrafią dać drugie życie.

Największe katastrofy w województwie śląskim w XXI wieku
W ciągu minionych 15 lat doszło na terenie województwa śląskiego do wielu tragicznych wydarzeń. Przypominamy siedem największych katastrof w naszym regionie w XXI wieku. Zobaczcie zdjęcia.

Polacy szykują się do zimowego oblężenia Nanga Parbat. Jakie mają szanse?
Mówią na nią „naga góra”. Potężny masyw, którego jest ona częścią, jest większy od polskich Tatr. Po raz pierwszy szczyt Nanga Parbat (8126 m. n.p.m.) udało się zdobyć niemieckim alpinistom 3 lipca 1953 roku, czyli kilka tygodni po wejściu Tenzinga i Hillarego na Mount Everest. Zimą nie dała się zdobyć jeszcze ani razu, choć próbowało wielu. Polacy atakowali aż jedenaście razy! Tej zimy spróbują raz jeszcze. Pod Nanga Parbat planuje ruszyć kilkunastu polskich alpinistów.

Taka Ania jest tylko jedna na świecie
Ma sześć lat i główkę pięciomiesięcznego oseska. Wzrost dwulatka i wagę 10-miesięcznego niemowlaka. Ale uśmiechu Ani Starosolskiej z Gliwic nie da się podać w żadnej znanej skali. Właśnie prowadzi wyścig ze śmiercią.

Oto największe muzeum pożarnictwa w Europie. Zobaczmy wyjątkowe eksponaty
Dokładnie 4 tys. 216 eksponatów. Samochodów strażackich, sikawek, mundurów, fotografii, hełmów, odznaczeń, sztandarów, naszywek i innego drobnego sprzętu strażackiego. A to wszystko w jednym miejscu. W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, które w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia.

Największe pożary w województwie śląskim w XX i XXI wieku [ZDJĘCIA]
Wybraliśmy największe i najtragiczniejsze pożary, do jakich doszło w ciągu ostatnich 50 lat na terenie województwa śląskiego. Zobaczcie najtrudniejsze akcje, w których brali udział strażacy.

Stawowa wśród najdroższych ulic w Polsce. Pępek aglomeracji?
Ani prestiż, ani wygląd ulicy Stawowej w Katowicach nie nadążają za miejscem, na jakie właśnie trafiła w rankingu polskich ulic handlowych. Po raz pierwszy bowiem jest w zestawieniu najdroższych ulicy handlowych w Polsce. Co prawda na 11 miejscu, cztery oczka niżej niż katowicka ulica 3 Maja, ale za to przed zacną konkurencją, m.in. poznańską św. Marcina, szczecińską aleją Niepodległości, gdyńską Świętojańską, czy łódzką Piotrkowską.

Zatłoczone linie nie przekładają się na pieniądze
KZK GOP rocznie przewozi około 360 mln pasażerów. Dziennie jest to więc około 1 mln osób korzystających z autobusów i tramwajów. Co ciekawe, ilość pasażerów nie przekłada się na zyski.

The Animals w Katowicach: mija 50 lat od historycznego koncertu
Zaczęli od „I'm crying”, jednego ze swoich największych hitów, który w 1964 roku zapewnił im miejsce w pierwszej dwudziestce najlepszych singli na terenie Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Katowicka Sala Parkowa odpowiedziała wrzaskiem publiczności. Był 17 listopada 1965 roku. Będący wówczas u szczytu popularności zespół The Animals rozpoczynał pierwszy z dwóch swoich koncertów na Śląsku (nazajutrz – 18 listopada – zagrał koncert nr 2).

Ewa Wachowicz poleca: zapiekanka w dyni i zupa dyniowa z jabłkiem
Za oknem zimowa aura, zatem warto jeść posiłki rozgrzewające i wysokoenergetyczne - mówi Ewa Wachowicz, producentka i autorka programu "Ewa gotuje" w Polsacie oraz jurorka programu "Top Chef". Czytelnikom "Śląska Plus" podaje dwa przepisy na dania z dyni. To zapiekanka w dyni oraz zupa dyniowa z jabłkiem.

Dagmara Skalska: Czasem największą mądrością jest uznać, że odpuszczam
„Wejdź na ścieżkę pozytywnego egoizmu i obierz kurs na miłość” – to hasło przewodnie blogerki Dagmary Skalskiej. Książka „ Egoizm to nie grzech! Kurs na miłość” to wspólne dzieło autorki i jej zmarłego w tym roku po ciężkiej chorobie męża Tomka Skalskiego. Stworzyli projekt pozytywnych egoistek zrzeszający ponad 50 tys. osób w całym kraju. W książce każda kobieta odnajdzie pomysł na szczęście i pewność siebie.

Ślązacy wiedzieli, że znowu trzeba będzie płacić za cudze i własne winy
Żona płakała: „Po co ty to piszesz, komu to potrzebne” - mówi Paul Pogodalla, autor wspomnień „Potępieni i winni. Niemcom i psom wstęp wzbroniony”. - A ja na to: „Zdarzyło się, więc ma być opisane” - mówi.

Miasteczko Śląskie udowodniło, że śląskie jest dobre, że śląskie daje radę
My som u siebie. Momy prawo godać, a nawet momy obowiązek tak godać - mówi Józef Jendruś, zwycięzca konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku", przewodniczący Rady Miasta Miasteczka Śląskiego.

Jastrzębie: Strażacy z psami ratują życie [ZDJĘCIA + WIDEO]
Specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z psami w Jastrzębiu-Zdroju to jedyna taka ekipa na Śląsku. 23-letni Mateusz Cupek, mimo młodego wieku, ma bogate doświadczenie. To jeden z członków grupy, który trenuje swojego 6-letniego psa Diego.

Droga Pszczyna-Racibórz - inwestycja stulecia dla Rybnika
Jeszcze nigdy, w historii miasta, nie byliśmy tak blisko budowy tej trasy - tak prezydent Rybnika Piotr Kuczera mówi o planowanej budowie rybnickiego odcinka trasy regionalnej Pszczyna-Racibórz. Realizacja tej wielkiej inwestycji w planach była od lat 70. Dziś gotowy jest projekt, jest zgoda na budowę, decyzje środowiskowe. Co wiadomo o tej największej dla miasta inwestycji?

Beskidzkim deptakom daleko do zakopiańskich Krupówek, ale mają swój urok
Beskidzkie deptaki w Wiśle, Ustroniu, Brennej, Cieszynie czy Szczyrku nie są tak oblegane przez turystów, nasycone różnorodnymi atrakcjami i rozreklamowane jak zakopiańskie Krupówki. I – jeśli wierzyć wypowiedziom mieszkańców – do roli Krupówek nie pretendują. Wręcz przeciwnie – dobre są takie jakie są, małe i kameralne, a i tak zyskują zwolenników.

Katamaran fruwa po rybnickim zalewie! [ZDJĘCIA, WIDEO]
Mieszkańcy Rybnika przecierają oczy ze zdziwienia, gdy na Zalewie Rybnickim od jakiegoś czasu widzą katamaran, który nie płynie, a… dosłownie frunie w powietrzu! Tak, pojawił się tu pierwszy taki latający katamaran w Polsce – trenują na nim Filip Walczak i Piotr Weltrowski – zawodnicy Yacht Clubu Rybnik.

Praca w salonie kosmetycznym? Nie dla milczków
W tyskim salonie piękności jest jak w królestwie plotkowania. Tu gadulstwo jest zaletą, bo jak wiadomo, kobieta wygadana to kobieta szczęśliwa. Zabiegi? Tutaj to bonus.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.