Śląsk Plus, jak co tydzień. Górnikom z okazji Barbórki: Szczęść Boże!

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus, jak co tydzień. Górnikom z okazji Barbórki: Szczęść Boże!

Maria Zawała

Polityka, Barbórka, przedświąteczne przygotowania. Tym teraz żyjemy. Zapraszamy do lektury

W tym tygodniu w Śląsku Plus

Jak cię widzą, tak cię piszą. Dziś oceniamy styl Grażyny Szwedy [AKTYWNE ZDJĘCIE]
Tatiana Szczęch, stylistka ocenia stylizację Grażyny Szwedy, dyrektorki oddziału ZUS w Rybniku. Nasza bohaterka stworzyła mi dziś świetną okazję, żeby napisać o okularach. Osobiście uważam, że to tak ważny element wizerunkowy, że przy jego doborze należy brać pod uwagę wiele czynników.

Śląskie w liczbach: Rolnictwo w woj.śląskim w latach 1999-2014 [INFOGRAFIKA]
W tym tygodniu przestawiamy dane dotyczące rolnictwa w woj. śląskim w latach 1999-2014. W pierwszej infografice prezentujemy dane ilustrujące powierzchnię poszczególnych upraw. W drugiej infografice pokazujemy, ile udało się pozyskać plonów z jednego hektara ziemi.

Nie będziemy siedzieć cicho, skoro PiS psuje dziś w Polsce prawo i demokrację
Właśnie zbieramy owoce transformacji, która zostawiła za burtą znaczną część społeczeństwa. Społeczeństwo każdej władzy wystawi rachunek - mówi Marcelina Zawisza, jedna z liderek partii Razem, katowiczanka.

Jak minął ten rok w polskim górnictwie? Przypominamy najważniejsze fakty
W górnictwie wiele się w tym roku wydarzyło. Obserwowaliśmy burzliwe protesty, roszady kadrowe, dramatyczne akcje ratunkowe i karkołomne zabiegi o utrzymanie płynności finansowej spółek.

Górny Śląsk to kuźnia talentów. Posłuchajcie Orkiestry Mysłowice-Wesoła i Happy Big Bandu [AUDIO]
Jeśli górniczą orkiestrę słychać w mieście już od rana to niewątpliwie znak, że jest 4 grudnia, Barbórka. Taka tradycja, od kiedy na Górnym Śląsku zaczęły powstawać kopalnie. Ludzie, którzy razem pracowali, zaczęli tez razem muzykować. Tak powstawały orkiestry dęte. W Ameryce - swingujące bandy, a na Śląsku zakładowe orkiestry górnicze i hutnicze. Górny Śląsk stał się polskim, muzycznym Nowym Orleanem.

Przy Barbórce, o kopalni, której nie ma. "Pokłady pamięci". Przypominamy [REPORTAŻ INTERAKTYWNY]
Zaczynali szychtę o 5 rano i nigdy nie przeklinali, był zakaz. Górnicy z kopalni Gottwald w Katowicach przez blisko 100 lat tworzyli swój własny świat z orkiestrą, wczasami w maju, ciężką pracą i… klubem żeglarskim na Tysiącleciu, a nawet własnym slangiem. Blisko 20 lat temu ten świat się skończył. Kopalnia została zlikwidowana, a w jej miejscu powstało Silesia City Center.

Święty Mikołaj jest dużo starszy od Coca Coli
Dystyngowany, starszy pan. Raczej szczupły. Ubrany w biskupie szaty. Trzyma trzy złote kule lub trzy sakiewki ze złotem. Tak od ponad dwóch tysięcy lat wygląda postać Świętego Mikołaja. Tego prawdziwego, który swoim życiem zapoczątkował jeden z najpopularniejszych przedświątecznych zwyczajów. Obdarowywanie prezentami z okazji 6 grudnia.

Jarmarki świąteczne: tutaj poczujesz magię świąt Bożego Narodzenia
Karuzele wiedeńskie, grzane wino, ozdoby i prezenty świąteczne. Niektóre trwają kilka dni, inne kończą się tuż przed Wigilią. To jarmarki świąteczne, które coraz częściej wpisują się w przedświąteczny klimat śląskich miast.

Choinki, lampki, iluminacje: śląskie miasta wystroiły się na święta [ZDJĘCIA]
Niezależnie od wielkości gminy i jej budżetu, wszystkie miasta w okresie przedświątecznym chcą wyglądać ładnie. Dlatego inwestują w choinki, lampki i ozdoby - czasem za kilkadziesiąt, a czasem kilkuset tysięcy złotych. Większość miast w województwie śląskim jest już gotowa na święta. Kto wydał w tym roku na iluminacje najwięcej?

Adwent, wieniec adwentowy, roraty - po co to wszystko? Co to dziś znaczy?
W niedzielę zapalimy drugą świecę na wieńcu adwentowym. Od poniedziałku w kościołach trwają roraty - w jednych rano, w innych wieczorem. Po co to wszystko? Co to dziś znaczy? Sens adwentu i wszystkiego, co się z nim wiąże wyjaśnia nam ksiądz prałat Józef Szklorz, dziekan dekanatu Tychy Nowe.

Śląsk, którego nie było: Pszczyna miała mieć swój symbol na miarę archikatedry i Sejmu Śląskiego
W latach 20. ubiegłego stulecia była to jedna z trzech najważniejszych inwestycji publicznych w tej części Górnego Śląska, która po jego podziale przypadła Polsce. W tej hierarchii Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Pszczynie wymieniano wówczas w jednym szeregu z gmachem Sejmu Śląskiego i archikatedry w Katowicach. Niestety, skończyło się tylko na planach.

Syndyk wystawił na sprzedaż domy z całym życiem lokatorów
Patrycja Piontek założyła stowarzyszenie „Pro domo sua”, żeby bronić prawa lokatorów do dachu nad głową. Jak twierdzi: mamy XXI wiek, ćwierć wieku po transformacji ustrojowej, ustawę o ochronie praw lokatorów, a do Zabrza i tak wrócił dziki kapitalizm. Ludzie nie są ważni, liczy się gotówka na stole.

Andrzej Niemczyk: Piątego seta ja wygrałem. Uważam, że była nim walka z nowotworem
Nowotwór pokonany za pomocą litrów whisky i setek wizyt w kasynach. Burzliwe relacje z kobietami. Milion dolarów stracony w kilka sekund. Kulisy pracy z reprezentacją Polski, metody, dzięki którym doprowadził „Złotka” do podwójnego mistrzostwa Europy, oraz cała prawda o PZPS. Andrzej Niemczyk znakomity trener siatkarski szczerze o sobie opowiedział w książce „Życiowy tie-brak”. Napisał ją wspólnie z Markiem Bobakowskim, urodzonym w Jaworznie dziennikarzem sportowym.

Jedni zaciskają pasa, inni wydają miliony. Budżety największych miast województwa. [INFOGRAFIKI]
Które miasta zarobią najwięcej w przyszłym roku? Które najwięcej wydadzą? Jaka część wydatków przeznaczona zostanie na inwestycje? I które z 10 największych miast województwa planuje nadwyżkę środków? Analizujemy projekty budżetów na 2016 rok.

Szuka skarbów w Tajnym Archiwum Watykanu. Wejść mogą tu wybrani
Tajne Archiwum Watykanu kryje dokumenty z dwunastu wieków, w tym np. listy Mikołaja Kopernika czy Czyngis-chana Dr Przemysław Stanko odnalazł szczęśliwym trafem oryginał bulli „Vixdum Poloniae unitas”, na mocy której powołano diecezję katowicką. - To było akurat w dniu św. Jadwigi Śląskiej - mówi badacz

Żory: Najlepsi strażacy ochotnicy mieszkają w Kleszczowie [FILM, ZDJĘCIA]
OSP Kleszczów to „Superjednostka OSP w Żorach 2015 roku”. Tak zdecydowali czytelnicy „Dziennika Zachodniego”

Pokaż im fryzurę, a Korzonkowie z Raciborza powiedzą, jaki był ustrój
Marianna i Bernard Korzonkowie z Raciborza tydzień temu świętowali 35-lecie swojego salonu fryzjerskiego Olymp....
Przed laty z dworca w Rybniku korzystały tysiące mieszkańców. Zabytek odnowiono. Niewielki, ale ładny budynek już stoi. Ale wokół i tak wciąż roi się od robotników. Jedni kończą układać nowy dach...

Nie ma przepisu, jak zostać Ślązaczką
Kamila Ptaszyńska-Matloch ma 30 lat i mieszka w Kaczycach w gminie Zebrzydowice. W 2005 roku zdobyła drugą nagrodę w konkursie „Po naszymu, czyli po śląsku”. W tym roku wygrała też konkurs „Europa od kuchni”.

Ewa Wachowicz poleca: kapuśniak na wędzonych żeberkach i karkówka po flisacku
Kapuśniak na wędzonych żeberkach i karkówka po flisacku, czyli dania dla prawdziwych mężczyzn? Niekoniecznie. Ale na pewno są to konkretne, sycące posiłki. Takie powinniśmy jeść jesienią i zimą. Dlatego dziś prezentujemy Wam przepisy Ewy Wachowicz na pyszny kapuśniak i zapiekaną pod pierzynką z warzyw i boczku karkówkę.

Bolko Kantor walczył do końca. Powstał film o legendarnym bokserze ze Śląska Cieszyńskiego
Film Bolko Kanorze przyjmowany jest zadziwiająco dobrze. Na razie pokazujemy go w regionie – mówi Andrzej Drobik, pomysłodawca, scenarzysta i producent filmu dokumentalnego „Bolko Kantor. Prawy prosty” o pochodzącym ze Śląska Cieszyńskiego znakomitym bokserze, społeczniku i wielkim patriocie.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.