Wojciech Kulig

Sławno zatańczyło przeciwko przemocy wobec kobiet

Na zdjęciu finał akcji ,,One Billion Rising” w hali sportowej SP nr 3 w Sławnie Fot. Wojciech Kulig Na zdjęciu finał akcji ,,One Billion Rising” w hali sportowej SP nr 3 w Sławnie
Wojciech Kulig

Po raz pierwszy w Sławnie zorganizowana została akcja ,,Nazywam się Miliard - One Billion Rising”.

Od prawie miesiąca w każdy wtorek mieszkanki Sławna spotykały się na nauce tańca. Wszystko nie byłoby niczym niezwykłym, gdyby nie fakt, że taniec był formą protestu przeciwko przemocy wobec kobiet.

„Nazywam się Miliard - One Billion Rising” - właśnie tak nazywa się akcja, która po raz pierwszy zawitała do Sławna.

Protest , który zawsze ma charakter taneczny organizowany jest w Polsce i na świecie od 2013 roku. Przypada na 14 lutego, czyli w walentynki. Akcja skupia się na problematyce wykorzystywania kobiet.

W poprzednich latach kampanie dotyczyły m.in. tematu gwałtów, praw dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy, przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami oraz molestowania seksualnego.

W tym roku wspólną akcją nagłośniony został problem gwałtu na randce, a inicjatorki przekonywały, że każdy taki przypadek należy bezwzględnie zgłaszać. A gdzie można szukać pomocy?

- W Sławnie funkcjonuje bezpłatna porada prokuratorska. Każda mieszkanka lub mieszkaniec może skorzystać z takiej pomocy codziennie od 8:00 do 16:00. Są też darmowe konsultacje z sędziami. Poza tym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zapewnia także darmowe konsultacje psychologiczne - mówiła podczas finału akcji Anna Rudnik, pedagog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sławnie.

Podczas slawieńskiej akcji każdy z przybyłych widzów na znak solidarności otrzymał różową wstążkę. Organizatorzy zapowiedzieli, że kolejna edycja ,,One Billion Rising” z pewnością odbędzie się także za rok.

Ogólnoświatową kampanię społeczną zapoczątkowała amerykańska aktywistka Eve Ensler. Inicjatorka jest także poetką i scenarzystką filmową. Początki wielkiej akcji sięgają już 2011 roku, kiedy to po fali gwałtów w USA poetka napisała: Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.