Wojciech Kulig

,,Słoneczko” działa już niemal 4 lata. 130 piosenek i pieśni w repertuarze

,,Słoneczko” działa już niemal 4 lata. 130 piosenek i pieśni w repertuarze Fot. Zespół Słoneczko
Wojciech Kulig

Ludowy Zespół Śpiewaczy ,,Słoneczko” z Niemicy działa już niemal 4 lata. Z powodzeniem występuje w czasie różnych ważnych uroczystości, zarówno gminnych, powiatowych. Jak powstał zespół i jakie ma plany?

Pomysł na stworzenie grupy śpiewaczy narodził się na początku 2015 roku. Zespół powstał z inicjatywy Danuty Struzik 21 stycznia 2015 roku. Początkowo w jego skład wchodziło 9 osób - mieszkańców Niemicy, Bartolina i Kusic.

Zapał, energię i potencjał muzyczny zespołu potwierdza to, że po zaledwie trzech odbytych próbach muzycy ze Słoneczka wystąpili 7 lutego 2015 roku w Karnawałowych Spotkaniach Artystycznych w Koszalinie, gdzie wystąpiło 27 zespołów. Wywalczyli tam pierwszą nagrodę - wyróżnienie. To był pierwszy duży sukces. Początkowo próby zespołu odbywały się w Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich w Niemicy, obecnie zespół ćwiczy w świetlicy wiejskiej w Niemicy.

A jak narodził się w ogóle pomysł na stworzenie takiej niezwykłej grupy śpiewaczy? - Wszystko się zaczęło od naszego muzyka Kazimierza Dulaka, który niestety już nie żyje. Wracał akurat z próby muzycznej i stwierdził, że warto by było założyć zespół także w Niemicy. Zaczął się pytać wszystkich mieszkańców kto by był chętny do organizacji takiego działania. Sąsiadki pokierwoły go do mnie. Była rozmowa, po której powiedziałam, że spróbujemy - mówi nam Danuta Struzik, kierownik zespołu ,,Słoneczko” z Niemicy.

Gdy narodził się pomysł wywieszono ogłoszenie na sklepie. Zgłosiły się najpierw trzy osoby, potem kolejne. Pierwsze spotkania odbywały się w szkole a także w domu Danuty Struzik. Następnie stworzona została świetlica. Dziś, w zespole działa 15 osób.

Są to: Stanisław Barski, Bernadetta Bąk, Maria Cwan, Jadwiga Kałuża, Halina Kępska, Wanda Konecka, Wioletta Kozioł, Krystyna Lebioda, Teresa Marzec, Helena Sadowska, Danuta Struzik, Wanda Szwed, Teresa Tornów, Halina Tracz, Władysław Ziatyk, Uruszula Zielińska. Muzykiem jest dziś Krzysztof Szymanowski. Grupa muzyczna wykonuje m.in. polskie i ukraińskie utwory. Repertuar jest dość bogaty, łącznie śpiewacy wykonują 130 piosenek.

- Dla nas jest to taka odskocznia od rzeczywistości. Przez to człowiek jest między ludźmi. Są tutaj w większości emeryci. Możemy się spotkać i porozmawiać. Dawniej tak się nie jeździło na żadne spotkania. Niedawno byliśmy w Kamieniu Pomorskim na turnieju. To wszystko napędza nas do działania - zaznacza Danuta Struzik. Zespół tworzą osoby nie tylko z Niemicy. Na próby przyjeżdżają członkowie z Sulechowa, Bartolina, Kwasowa, Grabowy, czy Kusic.

Jak mówi nam kierowniczka ,,Słoneczka” każdy z członków zespołu stara się zawsze jak najlepiej wypaść. Wykonawców wzbogacają z pewnością kolorowe stroje, które na specjalne zamówienie szyje im krawcowa. Łącznie mają już trzy rodzaje strojów.

Co ciekawe, od kilku lat zespół organizuje muzyczną imprezę w Gorzycy pn. Skarbnica Kultury Wiejskiej ,,Czym chata bogata”. W trakcie wydarzenia można posłuchać piosenek i pieśni w wykonaniu organizatora koncertu oraz takich zespołów jak m.in. Ostrowianie, Nasze Wspomnienia z Ostrowca, czy Zgoda z Wyszewa. Na stołach goszczą wtedy wszystkie potrawy z kapusty. Nie brakuje tak szczególnego dania, jak chociażby bigos.

W repertuarze zespołu z Niemicy znajdziemy takie piosenki jak: Nad Niemicą błoga cisza, czy Hej słoneczko.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.