Słubice i Frankfurt nagrodzone jako dwumiasto. "Tutaj Europa istnieje bez granic"

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miasta w Słubicach
Anna Rimke

Słubice i Frankfurt nagrodzone jako dwumiasto. "Tutaj Europa istnieje bez granic"

Anna Rimke

- Tutaj, nad Odrą, Europa istnieje bez granic - Tak mówił Mario Werner Deutsche Banku, wręczając burmistrzom nagrodę za pomysły na rozwój polsko - niemieckiego pogranicza.

Konkurs „Deutschland - Land der Ideen” (Niemcy - kraj idei) jest organizowany od 2006 r. pod hasłem „Sąsiedztwo - Innowacja - Współpraca jako model sukcesu”. - Jak możemy wspólnie kształtować przyszłość, jak możemy razem pracować, jak się od siebie nawzajem uczyć, jak wspólnie prowadzić badania? Słubice i Frankfurt znają doskonale odpowiedzi na te pytania - podkreślał M. Werner z Deutsche Banku, który jest partnerem przedsięwzięcia, uzasadniając zwycięstwo dwumiasta Frankfurt nad Odrą - Słubice w tegorocznej edycji konkursu.

Jego organizatorzy co roku nagradzają pomysły oraz projekty, które przynoszą trwały wkład w rozwój Niemiec, w tym wypadku też pogranicza. Laureatów wybiera się w kilku kategoriach: gospodarka, kultura, nauka, oświata oraz społeczeństwo. Właśnie w tej ostatniej kategorii przyznano nagrodę Europejskiemu Dwumiastu Słubice-Frankfurt. Na polsko-niemieckim pograniczu odgrywa ono rolę lidera, a przykłady innowacyjnej współpracy można mnożyć.

Werner wspominał mieszane grupy w przedszkolach, polsko-niemieckie klasy w szkołach, współpracę frankfurckiej Viadriny i poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, które uruchomiły wspólne fakultety. - Podkreślał też, że nie tylko nauka zbliżyła do siebie słubiczan i frankfurtczyków, ale też gospodarka, turystyka, wspólna infrastruktura, administracja czy marketing miejski. I wspólne imprezy, jak choćby niedawne Miejskie Święto Hanzy - informuje Beata Bielecka, rzeczniczka słubickiego magistratu.

Mario Werner z Deutsche Banku wręczył nagrodę nadburmistrzowi Frankfurtu dr. Martinowi Wilke (z lewej) i burmistrzowi Słubic Tomaszowi Ciszewiczowi.
Urząd Miasta w Słubicach Mario Werner z Deutsche Banku wręczył nagrodę nadburmistrzowi Frankfurtu dr. Martinowi Wilke (z lewej) i burmistrzowi Słubic Tomaszowi Ciszewiczowi.

- To kolejna nagroda, która pokazuje, że obraliśmy sobie dobry kierunek rozwoju - cieszył się burmistrz Tomasz Ciszewicz. Dla niego jest szczególnie ważne, że organizatorzy konkursu docenili innowacyjność projektów obu miast.

Anna Rimke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.