Łukasz Klimaniec

Słynne bielskie kąpielisko „Panorama” przejdzie wielką rewolucję?

Wizualizacja kąpieliska Panorama Fot. um.bielsko.pl/pro-arch 2 Wizualizacja kąpieliska Panorama
Łukasz Klimaniec

Słynne bielskie kąpielisko „Panorama” przejdzie wielką rewolucję? Urzędnicy pytają bielszczan, czy należy modernizować kąpielisko. Wczoraj,18 lipca, w oficjalnym serwisie internetowym Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej ukazała się ankieta dotycząca planowanej modernizacji basenu na słynnym kąpielisku „Panorama”.

Słynne bielskie kąpielisko „Panorama” przejdzie wielką rewolucję? Słynne, bo basen wybudowany w 1936 roku przez firmę bielskiego architekta Karola Korna przez długie lata był jedną z najnowocześniejszych otwartych pływalni w Europie. Na tym kąpielisku przed wojną gościła ekipa pływacka z USA, a w 1965 r. Aleksander Ścibor-Rylski nakręcił film „Jutro Meksyk” ze Zbigniewem Cybulskim w jednej z ról.

– Ze względu na bardzo zły stan techniczny pływalni „Panorama” przy ul. Konopnickiej bielski samorząd planuje jej modernizację. Przebudowa ma dostosować obiekt do współczesnych standardów, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży – czytamy w ankiecie.

Wstępna koncepcja tej modernizacji przewiduje m.in. podzielenie 50-metrowego basenu na trzy części – basen do skoków do wody (utrzymana zostanie funkcja istniejącej wieży do skoków z wyłączeniem ze względów bezpieczeństwa skoczni na wysokości 10 metrów), 25-metrowy basen ze stałymi torami pływackimi oraz wypłycony basen dla rodzin z dziećmi (tzw. brodzik).

I właśnie w związku z tym, że planowana modernizacja całkowicie zmieni dotychczasowy charakter 50-metrowego basenu, urzędnicy poprosili mieszkańców Bielska-Białej o opinię w tej sprawie.

W serwisie internetowym bielskiego Ratusza można obejrzeć wizualizacje planowanej modernizacji, a także opowiedzieć się za jej przeprowadzeniem lub za pozostawieniem 50-metrowego basenu w dotychczasowej formie.

– Każdy obiekt należy uatrakcyjniać – wyjaśnia Marek Kołodziej, zastępca dyrektora Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ds. administracji i marketingu, którego zapytaliśmy wczoraj o planowaną modernizację.

Kołodziej zaznacza, że aktualnie kąpielisko przeznaczone jest dla osób pływających i niepływających. Nie posiada natomiast przestrzeni dla osób, które chciałyby się nauczyć pływać, a tym bardziej tzw. brodzika dla małych dzieci, niezbędnego dziś na każdej pływalni.

– Myślimy o nowej funkcjonalności dla tego obiektu. Zależy nam jednak, by mieszkańcy wypowiedzieli się na ten temat – przyznaje Marek Kołodziej.

W BBOSiR planują, by prócz podziału niecki 50-metrowego basenu na terenie kąpieliska znalazł się także wielofunkcyjny plac zabaw dla dzieci. Dysponując takim miejscem oraz brodzikiem dla maluchów bielska „Panorama” stałaby się atrakcyjniejsza dla rodzin z małymi dziećmi, których rodzice w specjalnej strefie mogliby uczyć pływać.

Na zmianie skorzystaliby też seniorzy, którzy lubią spędzać czas na kąpielisku, ale nie potrafią pływać. Niewykluczone, że po modernizacji kąpieliska mogłyby odbywać się tam zajęcia nauki pływania dedykowane właśnie dla nich.
Wiadomo, że charakterystyczna dla kąpieliska wieża pozostanie na terenie basenu, ale skoki z niej będą możliwe tylko z wysokości 3 i 5 metrów.

O szczegółach planowanej inwestycji w BBOSiR nie chcą na razie mówić.

– Na to jest za wcześnie – podkreślają.

Wskazują jednak, że planowana modernizacja będzie dużym przedsięwzięciem. O tym, czy w ogóle dojdzie do skutku, zdecydują m.in. bielszczanie, których głosy będą brane pod uwagę

Internetowe opinie mieszkańców są przyjmowane do 1 sierpnia. Urzędnicy zapowiadają, że na ich podstawie będą prowadzili dalsze działania związane z projektem modernizacji kąpieliska „Panorama”.

Aktualnie w Bielsku-Białej działają dwa otwarte kąpieliska – „Panorama” i „Start” w Cygańskim Lesie. To ostatnie zostało zmodernizowane w 2011 roku za około 24 mln zł.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.