Smog szkodzi oczom. Czy wiesz jak je przed nim chronić?

Czytaj dalej
Fot. JACEK ROGOWSKI

Smog szkodzi oczom. Czy wiesz jak je przed nim chronić?

O tym, że smog negatywnie wpływa na nasze płuca wie każdy. Ale kto z nas zastanawiał się nad tym, jaki oddziałuje on na nasz wzrok? Podrażnione smogiem oczy mogą m.in. piec, łzawić, a nawet ropieć. Każdy z tych objawów powoduje dyskomfort, który wpływa na jakość życia. Z czasem mogą one prowadzić nawet do zapalenia spojówek.

Pył PM10 – to najbardziej szkodliwy dla narządu wzroku składnik smogu. Powoduje on zaburzenia filmu łzowego i wysuszanie powierzchni gałki ocznej oraz zapalenie spojówek. Pyły sprawiają też, że możemy odczuwać suchość i pieczenie oczu, ich większe przekrwienie i łzawienie, a nawet ropienie brzegów powiek czy światłowstręt.

Aby ochronić płuca stosujemy maseczki antysmogowe. A co możemy robić, aby zadbać o nasze oczy?

Bardzo ważną kwestią jest higiena narządu wzroku. Po wejściu do pracy, domu czy szkoły należy umyć dokładnie twarz i dłonie. Ważne jest także przemywanie oczu i nawilżanie ich za pomocą odpowiednich kropli. Jeżeli stan powietrza jest zły, dobrze jest także ograniczyć wychodzenie z budynków. Jednak jeżeli musimy wyjść na zewnątrz – warto jest mieć na sobie okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, gdyż skutecznie ograniczają one przedostawanie się pyłów do narządu wzroku. Należy też pamiętać, aby pić dużo wody, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.