Marzena Sutryk

Sołectwo Żydowo wskoczyło na podium

Sołectwo Żydowo wskoczyło na podium
Marzena Sutryk

Dzięki zaangażowaniu sołtysa, Rady Sołeckiej, strażaków i wielu mieszkańców sołectwo Żydowo wskoczyło na podium

Gmina Polanów zgłosiła do konkursu Piękna Zachodniopomorska Wieś - sołectwo Żydowo. Była to dobra decyzja - Żydowo zajęło trzecie miejsce i uzyskało 20 tys. zł nagrody.

- W Żydowie bardzo aktywnie działa sołtys i Rada Sołecka - mówi burmistrz miasta i gminy Polanów Grzegorz Lipski. - Wspomagają ich strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej i istniejący od ponad 30 lat zespół „Olszyna”. Gmina ze swojej strony wykonała wiele inwestycji. Oddaliśmy do użytku nowoczesną remizę strażacką, na którą mieszkańcy czekali. Strażacy dostali dwa nowe samochody strażackie. Strażacy świetnie działają i co ważne, wspiera ich młodzież. Wcześniej wybudowaliśmy tam nowoczesną biologiczną oczyszczalnię ścieków, wyremontowaliśmy drogi gminną i - z powiatem koszalińskim - powiatową, a sami mieszkańcy wyremontowali piękny zabytkowy kościół. Cieszymy się bardzo, że te wszystkie działania dostrzegła i doceniła komisja konkursowa i że sołectwu przyznała wysokie miejsce i nagrodę.

Fakt ten cieszy wszystkich, bo konkurencja była bardzo duża, a beneficjentami organizowanego przez marszałka województwa konkursu mogło być nawet ponad 60 zachodniopomorskich wsi. Złożony wspólnymi siłami samorządu i sołectwa, kilkudziesięciostronnicowy wniosek, zyskał przychylność Kapituły Konkursowej, która 4 lipca odwiedziła Żydowo w celu przeprowadzenia „wizji lokalnej”.

Ocenie podlegały: dbałość o estetykę i ład przestrzenny, ochrona dziedzictwa kulturowego, działania inwestycyjne, środowiskowe i społeczne na rzecz zmiany wizerunku wsi, podejmowane działania wzmacniające tożsamość lokalną oraz aktywizację mieszkańców, inicjatywy społeczne a także atrakcyjność wypoczynkowa.

- Wieś, która przystępowała do konkursu musiała spełnić szereg warunków - twierdzi sołtys Żydowa Janusz Parszczyński. - W miejscowosci musi być ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa, a u nas są, musi być OSP, a unas nie tylko jest jedna z trzech jednostek w gminie, ale działa prężnie. Mamy zespół „Olszyna”, grupę teatralną. Mamy zabytkowy kościół, odnowiony w ostatnim czasie, opisywany w przewodnikach i w związku z tym często odwiedzany przez turystów. Turyści zjeżdżają też, by zwiedzać jedyną w swoim rodzaju elektrownię. Dzięki jednemu z mieszkańców, który zaangażował się w stowarzyszenie zajmujące się kurhanami, mamy zagospodarowane oznaczone tabliczkami kurhany w lasach i na obrzeżach. Można je zwiedzać.

Żydowo jest dużą wsią i bardzo zadbaną. Mieszkańcy troszczą się o ład i porządek.

- Mamy we wsi panią, która potrafi dosłownie z niczego zrobić coś fajnego - mówi sołtys. - Ona ze starych opon wyczarowała nam 35 czy 40 kwietników. Nasadziliśmy w nich kwiaty i pooustawialiśmy je w różnych punktach miejscowości. Jest to bardzo fajna ozdoba. W ostatnim czasie napisaliśmy wniosek o grant i zdobyliśmy 10 tysięcy złotych bez 1 złotówki na wiatę rekreacyjną.

W Żydowie bardzo dużo się dzieje. Są festyny na rozpoczęcie lata ze strażakami, od wielu lat są organizowane parafiady, podczas których zbierane są pieniądze na remont kościoła i terenu do niego przyległego. Od dwóch lat organizowane są jarmarki oraz dożynki sołeckie.

- A wszystko to dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców, Rady Sołeckiej, strażaków, Olszyny, naszych rodzin, które nas wspierają, burmistrza Grzegorza Lipskiego, który z nami współpracuje i dzięki któremu wspólnie udaje się nam tyle zrobić. Serdecznie wszystkim za to dziękuję - dodaje sołtys.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.