Wiesław Wróbel

Sołowiejczyk i widoki Białegostoku. Artykuł Wiesława Wróbla z Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku

Winieta zakładu fotograficznego Józefa Sołowiejczyka z końca XIX w. (zbiory Mieczysława Marczaka) Fot. pixabay Winieta zakładu fotograficznego Józefa Sołowiejczyka z końca XIX w. (zbiory Mieczysława Marczaka)
Wiesław Wróbel

Dzisiejsze spotkanie z przeszłością Białegostoku będzie miało inną formułę niż zwykle, chciałbym je bowiem poświęcić fotografowi Józefowi Sołowiejczykowi.

Po trwającej blisko pół wieku działalności Sołowiejczyka pozostały liczne zdjęcia portretowe, ale na ich tle najważniejszym osiągnięciem jest niewątpliwie album „Widoki miasta Białegostoku 1897”. Zachowany w dwóch egzemplarzach jest niezwykle ważnym źródłem wiedzy na temat przeszłości miasta. Dzięki tym fotografiom mamy niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się z niezwykłą dokładnością nieistniejącemu już miastu w najdrobniejszych detalach i w wielu aspektach jego funkcjonowania - począwszy od strojów białostoczan, przez szyldy, reklamy i afisze, na detalach architektonicznych kamienic czy gmachach użyteczności publicznej skończywszy.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Wróbel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.