Spacerowali zakazanymi trasami puszczy. Tak protestowali przeciw wycince

Czytaj dalej
Fot. Fundacja Dzika Polska
Janusz Bakunowicz

Spacerowali zakazanymi trasami puszczy. Tak protestowali przeciw wycince

Janusz Bakunowicz

Aktywiści chodzili z transparentami po zamkniętych ścieżkach Puszczy Białowieskiej. Tak protestowali przeciwko zakazowi wstępu do lasu. I wycince.

Dla nas to katastrofa - mówi Sławomir Droń, przedstawiciel branży turystycznej z Białowieży. - Spróbujmy sobie wyobrazić Białowieżę bez turystyki. Przecież tutaj z turystyki żyje 90 proc. ludzi. Tutaj ludzie już dawno nie żyją z wycinki lasów.

Dlatego przeciwnicy wycinki i wprowadzenia w puszczy zakazu wstępu dla turystów w sobotę ruszyli na spacer. Było ich około 200. I mieli nie lada ochronę. Szli w eskorcie straży leśnej, która w momencie, kiedy spacerowicze złamali zakaz wstępu do lasu, zaczęła wyłapywać z tłumu poszczególne osoby i je spisywać. Teraz grożą im mandaty w wysokości do 500 złotych albo sprawy sądowe.

- Pomimo zakazu na własne oczy przekonaliśmy się o rabunku i masakrze drzew, jakie dokonują się w Puszczy Białowieskiej. To początek walki - napisał na Facebooku Piotr Kempisty z Instytutu Działań Miejskich w Białymstoku.

Na dowód masakry Fundacja Dzika Polska pokazuje w internecie film. Ogromna maszyna tnie wielkie drzewa. Z podpisu wynika, że może ich w ciągu dnia wyciąć dwieście. To tyle, ile sprawna ekipa pilarzy przez miesiąc. A takich maszyn w puszczy ma być więcej.

Ale nie wszystkim polityka ministra środowiska Jana Szyszki w Puszczy Białowieskiej nie odpowiada. Na trasie przemarszu pojawiła się grupa z transparentami (m.in. „Szyszko = równowaga w lesie i przyrodzie” czy „Walcz z kornikiem, nie leśnikiem”) i biało-czerwonymi flagami. Oni twierdzili, że program wprowadzany przez ministerstwo, to jedyny ratunek dla drzew niszczonych przez korniki.

W ubiegły czwartek na taką kontrdemonstrację zapraszała okolicznych mieszkańców Narodowa Hajnówka. Na Facebooku jej członkowie napisali: Ekolodzy blokują pracę ludziom którzy walczą z kornikiem! Mieszkańcy mogą iść i wyrazić swoje zdanie na temat ich działalności!

Janusz Bakunowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.